fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Postacie czy postaci? Która forma jest poprawna?

Jeśli chcemy inaczej powiedzieć o bohaterach, możemy wyraz bohater zastąpić synonimem, jakim jest rzeczownik postać. Jego odmiana w liczbie mnogiej nasuwa pytanie, która forma jest poprawna: postacie czy postaci. Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule!

postacie czy postaci poprawna forma która jest postać odmiana kogo czego nie ma dopełniacz w dopełniaczu jak odmienić słowo pytanie odpowiedź rozwiązanie poradnik poradnia językowa Polszczyzna.pl

Postacie czy postaci? Która forma jest poprawna?

Postacie czy postaci – co wybrać?

Każdy wybór jest dobry. Nieważne, na którą formę się zdecydujecie, czy postacie, czy postaci, każda z nich jest poprawna. Ta zasada dotyczy aż trzech przypadków: mianownika, biernika i wołacza liczby mnogiej. Spójrzcie na tabelkę z odmianą poniżej.

przypadek l. poj. l. mn.
M. postać postacie/postaci
D. postaci postaci
C. postaci postaciom
B. postać postacie/postaci
N. postacią postaciami
Ms. postaci postaciach
W. postaci postacie/postaci

Oba warianty są zatem poprawne. Forma postaci występuje również w dopełniaczu, celowniku, miejscowniku i wołaczu liczby pojedynczej, a także w dopełniaczu liczby mnogiej.

Postacie czy postaci? Znamy już odpowiedź!

Czas przyjrzeć się obu formom w zdaniach. Przy każdym z przykładów odnotowaliśmy, w jakim przypadku występuje dany wariant.

Większość bohaterów tej książki to postacie autentyczne. (mianownik l.mn.)

Zwierzęta i fantastyczne stwory to najczęstsze postaci występujące w bajkach. (mianownik l.mn.)

Czasami wczuwam się w swoje ulubione postacie z komiksów i wyobrażam sobie, że tak jak one ratuję świat od zagłady. (biernik l.mn.)

Kupiłem ciekawą książkę zatytułowaną 100 najwybitniejszych postaci wszech czasów. (biernik l.mn.)

Sklep Nadwyraz.com

Postacie czy postaci? Przykłady z literatury

Dlatego nie dziw się, panie, że chłop egipski po dziś dzień z trwogą patrzy na zachód, gdzie nad horyzontem krwawią się lub czernieją trójkątne postacie piramid. Toż to świadkowie jego mąk i jałowej pracy… I pomyśleć, że tak będzie zawsze, dopóki te dowody ludzkiej pychy w proch się nie rozsypią.

Bolesław Prus, Faraon

– Bogdajeśmy ich zastali w Spychowie! – rzekł Zbyszko. Tymczasem życzenie to miało się urzeczywistnić wcześniej, niż młody rycerz myślał, albowiem wyjechawszy z boru na odkrytą płaszczyznę, na której leżał wśród bagien Spychów, ujrzeli przed sobą dwóch konnych i niskie sanie, w których siedziały trzy ciemne postacie. […] Jurandowi i Zbyszkowi uderzyły żywiej serca na ten widok, kto bowiem mógł jechać do Spychowa wśród nocy, jeśli nie wysłańcy krzyżaccy?

Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy

Idą z mroku, na oślep, śpiesznie i kolejno
Postacie, co swym chodem i bladością czynną
Przypominają kogoś, co zmarł w beznadziejną
Noc, gdy wszystko, prócz niego, umrzeć było winno.

Bolesław Leśmian, Postacie

Nadal też obserwował swoje ulubione postaci. Dowiadujemy się więc, że mały staruszek od kotów przeżywał również tragedię. Pewnego ranka rozległy się wystrzały i, jak pisał Tarrou, kilka ołowianych splunięć zabiło większość kotów i sterroryzowało inne, które opuściły ulicę. […] „W czasie dżumy zabrania się pluć na koty” – taki wniosek zawierały notatki.

Albert Camus, Dżuma

Lecieli ponad bulwarem, widzieli postacie ludzi, którzy rozbiegali się, aby schronić się przed deszczem. Spadały już pierwsze krople. […] Małgorzata znała już uczucie, jakiego doznaje się w locie, mistrz jeszcze go nie znał, więc zdziwił się, że tak prędko przybyli do celu, czyli do tego, z którym chciał się pożegnać, nie mając prócz niego nikogo, z kim by się żegnać powinien.

Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.