fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Napoi czy napojów?

Są takie słowa, których dopełniacz liczby mnogiej często powoduje ból głowy. Trapi nas to zazwyczaj wtedy, gdy zabraknie nam wiedzy o jego odmianie, np. podczas rozmowy z innymi ludźmi. Jednym z takich słów jest napój. Która forma jest poprawna: napoi czy napojów? Sprawdźcie!

napoi czy napojów jak to się pisze poprawna forma pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykłady Polszczyzna.pl

Napoi czy napojów? Która forma jest poprawna?

Napoi czy napojów? Poprawna forma

Jeżeli właśnie założyliście się o 5 złotych ze znajomym o poprawną odmianę słowa napój w dopełniaczu liczby mnogiej to… niejako nie ma w tym zakładzie przegranych. Dlaczego? Ponieważ to jeden z tych wyrazów, w których obie formy, napoi i napojów, są uznane przez językoznawców za poprawne.

Napoi czy napojów? Jak zatem mówić?

Skoro obie formy są uznawane za poprawne, nie popełnisz błędu, używając którejkolwiek z nich. Natomiast my rekomendujemy Wam używanie formy napojów. Wynika to z faktu, że napoi jest również jedną z form czasownika napoić (on, ona, ono napoi). Dlatego, w celu uniknięcia nieporozumień, lepiej powiedzieć, że na jakiejś imprezie brakowało napojów. A formę napoi zostawić na inną okazję, np. zastanawiając się, czy sąsiadka, opiekując się naszym pupilem pod naszą nieobecność, rzeczywiście go napoi.

Napoi czy napojów? Przykłady w zdaniach

Holmesa interesowało, czy są jeszcze inne korytarze i drzwi prowadzące do Dolnej Sali Posiedzeń. Były, używane między innymi do przynoszenia napoi uczestnikom posiedzenia.

Marek Jarosz, Nieznane przygody Sherlocka Holmesa

Restaurator albo kupiec płacił właścicielowi koncesji ustaloną w umowie prywatnej stawkę, w zamian za co korzystał z jego prawa do nabywania napoi alkoholowych.

Andrzej Anonimus, Nie nadaje się, przecież to jeszcze szczeniak

Sklep Nadwyraz.com

Te miejsca ożywały tylko wtedy, gdy coś mieli „rzucić”. Ale wtedy nie było napojów w kartonikach.

Michał Bielecki, Siostra komandosa

– Wino i wodaaa zdrowia wam doda… – przeciągle nawoływał sprzedawca napojów chłodzących, niosąc przewieszone przez ramię dwie amfory.

Halina Rudnicka, Uczniowie Spartakusa

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X