fbpx

Pasóje czy pasuje? Która forma jest poprawna?

Pasować to inaczej być dobranym idealnie. Pasować mogą buty, ubrania. Jeżeli lubicie układać puzzle, to wiecie o tym, że aby powstał obrazek. wszystkie elementy muszą do siebie pasować. Jak poprawnie zapisać czasownik to wyrażający? Pasóje czy pasuje? Odpowiedź poniżej.

Pausje czy pasóje - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest wyłącznie forma pasuje.
Sklep Nadwyraz.com

Pasóje czy pasuje? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni „u” i „ó” stanowi jeden z najczęstszych błędów ortograficznych. Jedną z przyczyn jest to, że w wymowie brzmią identycznie. W zapamiętaniu poprawnej pisowni tego czasownika może pomóc zasada, którą poznajemy już w szkole podstawowej, na samym początku nauki gramatyki i ortografii. Chodzi tu o formułkę „Pamiętaj, że –uje nigdy się nie kreskuje”.

Zatem, czasownik pasuje zawsze zapisujemy jest przez „u”. Wynika to z zasady języka polskiego, która mówi, że  w sytuacji, w której występuje końcówka „–uje”, zawsze zapisujemy „u”.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Pasóje czy pasuje? Przykłady zdań

  • Ta sukienka pasuje na Ciebie idealnie. Pięknie w niej wyglądasz!
  • Zapytała mnie o której godzinie pasuje mi się z nią spotkać.
  • Ten element puzzli pasuje do tego po prawej stronie, a tamten do tego po lewej.
  • Ta szafka doskonale pasuje do wyposażenia łazienki.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X