fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Półmetek – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Często można się spotkać z wyrażeniem, że coś jest na półmetku. Co to oznacza? Czym jest półmetek? Gdzie można się z nim spotkać? Czy występuje jedynie w sporcie? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście.

Półmetek co to jest? znaczy definicja znaczenie pisownia słownik Polszczyzna.pl

Półmetek – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Jak sama nazwa wskazuje, półmetek to coś będącego dokładnie w połowie przed samym końcem. Mamy więc następujące znaczenia półmetka:

1Półmetkiem nazywamy moment, w którym upływa połowa przeznaczonego na coś czasu. To znaczenie można spotkać wszędzie tam, gdzie jakieś zdarzenie jest ograniczone czasowo.

2O półmetku mówimy również wtedy, gdy określamy punkt, który jest wyznaczony w połowie trasy prowadzącej do mety.  


Półmetek – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest półmetek, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • połowa,
  • środek.

Przykłady użycia słowa półmetek

Sprowadzony rezerwowy lewy obrońca Chelsea Wayne Bridge, odrzucone oferty za napastników Craiga Bellamy'ego przez West Ham i Roque Santa Cruza przez Blackburn. Tak wyglądała dotychczasowa rzeczywista aktywność Manchesteru City w zimowym okienku transferowym, które dziś osiąga półmetek.

Piotr Wierzbicki, Szokująca oferta z City, „Dziennik Zachodni”

Zagraniczni goście byli pod dużym wrażeniem. Wysoko ocenili pracę polskich leśników. Podobała im się też doskonała organizacja wyjazdów i polska gościnność. Z kolei goście zaskoczyli organizatorów dużą wiedzą na temat leśnictwa i bardzo szczegółowymi, merytorycznymi pytaniami. Pracownicy jednego z nadleśnictw stwierdzili wręcz, że nigdy jeszcze nie gościli tak zainteresowanej tematem grupy. Tym akcentem zakończył się półmetek polskiej konferencji klimatycznej.

Anna Wawrzyniak-Strzelińska, Paweł Strzeliński, Wydarzenia O zmianach klimatu w Poznaniu, „Las Polski”

Sklep Nadwyraz.com

Mimo iż był to rajd, rowerzyści się nie spieszyli. – Chcemy przejechać się rowerem po górskich drogach. Nie zamierzamy się ścigać. Chcemy wypocząć – mówili nam rowerzyści ze Śląska. Na rower nie wsiadła główna organizatorka rajdu — Halina Kulbacka. W ostatnich dniach doznała kontuzji ręki. W niedzielę rano o godzinie dziewiątej peleton, liczący 208 rowerzystów wyruszył z parku miejskiego w stronę Kozińca, gdzie zaplanowano półmetek rajdu.

Rodzinnie na rowerach, „Gazeta Krakowska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.