fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Norwedzy czy Norwegowie? Kto mieszka w Norwegii? Która forma jest poprawna?

Czytając różne artykuły w gazetach lub Internecie, bądź też słuchając relacji dotyczących bieżących wydarzeń lub imprez sportowych, można spotkać dwie formy jeśli chodzi o nazwę mieszkańców Norwegii; Norwegowie i Norwedzy. Która z nich jest poprawna? Pierwsza czy druga? A może obie? Jeżeli macie wątpliwości co do tego, to rozwieje je poniższy artykuł.

Norwedzy czy Norwegowie? Która forma jest poprawna?

Poprawne są obie formy Norwedzy i Norwegowie.

Norwedzy czy Norwegowie? Poprawna forma

Norwegia to kraj leżący na Półwyspie Skandynawskim. Słynie z fiordów, czyli specyficznego rodzaju wybrzeży. A kto mieszka w Norwegii? Norwedzy czy Norwegowie? Otóż obie formy zarówno Norwedzy jak i Norwegowie są jak najbardziej poprawne. Jednak to Norwegowie jest bardziej powszechnie używaną formą. Mimo że forma Norwedzy nie jest tak często używana, nie oznacza to tego, że jest niepoprawna. Jeśli więc zobaczymy czy usłyszymy gdzieś formę Norwedzy, nie musimy poprawiać na Norwegowie tej osoby, która ja zastosowała.

Jednak należy pamiętać o tym, że nie możemy stosować analogii w określaniu mieszkańców Belgii. Poprawną formą jest tylko wariant Belgowie, a nie Beldzy.

Norwedzy czy Norwegowie? Przykłady zdań

  • Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmują Norwedzy.
  • Norwegowie zremisowali z Islandczykami 0:0

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X