Ponczek czy pączek? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Słowo będące tematem niniejszego tekstu poradnikowego występuje w dwóch znaczeniach. Pierwsze oznacza część rośliny, drugie słodki wypiek sporządzony z ciasta drożdżowego smażonego w głębokim tłuszczu. Który zapis jest prawidłowy? Czy pisownia zależy od znaczenia, do którego odnosi się dany rzeczownik? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Ponczek czy pączek? Poprawna forma
Rzeczownik pączek zapisujemy przez ą. Jest to jedyna poprawna forma niezależnie od tego, czy oznacza część rośliny, czy wyrób cukierniczy.
Pączek jest zdrobnieniem słowa pąk i wywodzi się od prasłowiańskiego wyrazu pǫkъ, które oznaczało coś pękatego. Jako że jest to słowo o rdzennie polskim pochodzeniu, należy zapisywać je zgodnie z regułą ortograficzną, która mówi. że w takich wyrazach zawsze piszemy samogłoskę ą.
W botanice pączkiem nazywamy zawiązek pędu kwiatu lub liścia. Z kolei gdy mówimy o pączku jako wyrobie cukierniczym, mamy na myśli ciastko drożdżowe o kulistym kształcie, najczęściej nadziewane marmoladą lub konfiturą, usmażone w głębokim tłuszczu, którym może być olej lub smalec. Po usmażeniu polewa się je lukrem lub posypuje cukrem pudrem.
Ponczek czy pączek? Przykłady zdań
- W cukierni w naszym mieście można kupić bardzo pyszne pączki.
- Pączki to jeden z najchętniej kupowanych wyrobów cukierniczych.
- Zanim na drzewach pojawią się liście, gałęzie wypuszczają pączki.
- Pączki kwiatowe mają różne kształty i kolory.