Poprzez czy po przez? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Poprzez czy po przez? O tym możecie przeczytać poniżej.
Poprzez czy po przez? Poprawna forma
Poprawną formą jest oczywiście wyłącznie wariant z pisownią łączną, czyli poprzez.
Poprzez to bardzo ciekawe słowo. Jest to przyimek, który składa się z dwóch innych przyimków po oraz przez. Zasady gramatyki i ortografii języka polskiego wyraźnie nakazują, że takie połączenia zawsze muszą być zapisywane razem.
Przyimek poprzez ma bardzo szerokie zastosowanie w języku. Komunikuje, że ktoś lub coś posuwa się po jakimś obszarze. Razem z przyłączanym do niego rzeczownikiem, charakteryzuje działanie, będące środkiem do osiągnięcia zamierzonego celu. Przyłącza również nazwę osoby, instytucji lub rzeczy, z której pośrednictwa ktoś korzysta.
Poprzez czy po przez? Przykłady zdań
- Droga do miejscowej szkoły wiedzie poprzez park.
- Poprzez intensywne treningi i pracę zespołową, naszej reprezentacji udało się osiągnąć znakomite wyniki na tym turnieju.