fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nietuzinkowy czy nie tuzinkowy? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają duże trudności użytkownikom języka polskiego. Jak poprawnie zapisać przymiotnik, który określa, że coś wyróżnia się spośród ogółu lub jest rzadko spotykane? Nietuzinkowy czy nie tuzinkowy? Która forma jest poprawna? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Nietuzinkowy czy nie tuzinkowy? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nietuzinkowy.

Nietuzinkowy czy nie tuzinkowy? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formę pisowni stanowi zapis nietuzinkowy. Jest to zgodne z regułą języka polskiego, która mówi, że partykułę nie z przymiotnikami w stopniu równym piszemy łącznie.

Dlaczego coś szczególnie wyjątkowego, oryginalnego określamy przymiotnikiem nietuzinkowy? Otóż, najprawdopodobniej pochodzi to od słowa tuzinek. W XVI i XVII wieku tuzinkiem nazywano rodzaj bardzo lichego materiału, sukna. A zatem coś co nie było liche, marne, czyli tuzinkowe, było dobrej jakości, a więc nietuzinkowe. Do przymiotnika tuzinkowy została dodana przecząca partykuła nie.

Synonimy słowa nietuzinkowy to: nieprzeciętny, ponadprzeciętny, niepospolity, niezwykły, niecodzienny, niepowszedni, nieszablonowy, wyjątkowy, nadzwyczajny, wybitny, oryginalny, osobliwy, znakomity

Nietuzinkowy czy nie tuzinkowy? Przykłady zdań

  • Na urodziny dostałem od mojej siostry nietuzinkowy prezent.
  • Ta dziewczyna ma nietuzinkową urodę. Wygląda przepięknie.
  • Sala weselna była udekorowana nietuzinkowymi ozdobami.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X