Populistyczny – czyli jaki? Definicja, synonimy, słownik
Populistyczny, czyli przyjazny ludziom? Nikt Wam nie da tyle, ile ja mogę obiecać! Brzmi znajomo? Choć nikt nigdy nie wypowiada tego wprost, można odebrać w podobny sposób przeróżne frazesy. Nieważne, czy głosimy prawdę, ważne, żeby ludziom się ta wersja spodobała! A co istotniejsze, żeby ta sympatia przełożyła się na wdzięczność widoczną w sondażach.
Popilistyczny – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja słowa
Populistyczny to epitet najczęściej określający człowieka, który głosi poglądy będące zgodne z oczekiwaniami większości. Dla poparcia społecznego ktoś taki jest gotów wysnuwać efekciarskie rozwiązania napotkanych problemów otoczenia.
Populistyczne hasła nierzadko wypowiadane są w kontekście polityki czy ekonomii. Przymiotnik ten odnosi się zarówno do osoby, jak i głoszonych przez nią poglądów. Co więcej, człowieka, który mówi dokładnie to, co reszta chciałaby usłyszeć, można nazwać populistą.
Przykład z życia
Tekst Twojej przemowy jest bardzo populistyczny, chcesz się przypodobać wyborcom?
Populistyczny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy populistyczny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- demagogiczny,
- efekciarski,
- kłamliwy,
- mistyfikacyjny,
- obłudny,
- politykierski,
- sloganowy,
- życzeniowy.
Populistyczny – wyrazy pokrewne
- Populizm,
- populistycznie,
- populista,
- populistka.
Populistyczny – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
Populistyczny:
- polityk,
- autorytaryzm,
- rząd.
Populistyczny – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
Populistyczny to przymiotnik rodzaju męskiego, który wywodzi się od rzeczownika populizm. Łacińskie populus oznacza 'lud'.
Przykłady użycia wyrazu populistyczny
Innym problemem, szczególnie z uwagi na wykorzystanie go przez siły głoszące populistyczne hasła, była silna pozycja firm francuskich.
Waldemar Michowicz, Historia dyplomacji polskiej
Nie było w nim miejsca dla wzorców amerykańskich. Naśladowanie czegokolwiek z Ameryki, jako populistyczne i pozbawione ambicji intelektualnych, było w złym tonie. Elita kochała Francję. Ameryki, poza może filmami kowbojskimi, w ogóle nie przyjmowano do wiadomości. Dlatego także dla Tyrmanda, z jego amerykańskimi fascynacjami, nie było miejsca.
Mariusz Urbanek, Zły Tyrmand
Populistyczny w wersji do zaakceptowania
W literaturoznawstwie populizm to kierunek, który opiera się na przedstawieniu spraw, problemów zwykłych ludzi. Pozostaje bliski naturalizmowi, skupia się przede wszystkim na jak najbardziej rzetelnym ukazaniu człowieka w codzienności.