fbpx

W skutek czy wskutek? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna potrafi sprawić problemy i budzić wątpliwości. W skutek czy wskutek? Jak poprawnie zapisać to wyrażenie, które wprowadza informację o jakimś zdarzeniu lub jego przyczynie? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź i wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

W skutek czy wskutek? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma wskutek.
Sklep Nadwyraz.com

W skutek czy wskutek? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyrażenie wskutek zapisujemy łącznie. To jedyna poprawna forma. Wskutek to zrost, jednak kiedyś był zaliczany do grupy tak zwanych połączeń przyimkowych. W języku polskim wszystkie zrosty, a taką formą jest wyrażenie wskutek, zawsze należy zapisywać łącznie. Wskutek jest to przyimek, którego funkcją jest wprowadzenie informacji o przyczynie czegoś.

Uwaga! Błędną formą jest również zwrot na wskutek, które jest połączeniem dwóch wyrażeń: na skutek (z powodu czegoś, z jakiegoś powodu) i wskutek. Obie formy są niezależne od siebie, dlatego nie można ich ze sobą łączyć.

W skutek czy wskutek? Przykłady zdań

  • Państwa dziecko wagaruje, wskutek czego ma wiele zaległości.
  • Po powrocie do domu, wskutek zmęczenia od razu się położyła i natychmiast zasnęła.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X