fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chapeau bas czy szapoba? Która forma jest poprawna?

Tytułowego wyrażenia możemy użyć gdy chcemy wyrazić swój podziw dla kogoś. Oczywiście ten zwrot może wzbogacić naszą elokwencję. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to zapożyczenie językowe, więc oprócz poprawnej wymowy trzeba zapamiętać też prawidłową pisownię. Która forma jest poprawna? Chapeau bas czy szapoba? Wszelkie informacje znajdziecie poniżej.

Szapoba czy chapeau bas - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest wyłącznie forma chapeau bas.

Chapeau bas czy szapoba? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyrażenie chapeau bas jest tak zwanym galicyzmem, a to oznacza, że zostało ono zapożyczone z języka francuskiego, w którym chapeau(x) oznaczało kapelusz (kapelusze) i bas – niski, w dole, opuszczony. Zwrot chapeau bas nawiązywał do zwyczaju zdejmowania swojego nakrycia głowy na znak szacunku do drugiej osoby, na przykład przy powitaniu.

Z zapożyczeniami z obcych języków jest tak, że czasem niektóre z nich ulegają spolszczeniu, a inne z kolei pozostają w niezmienionej formie. W tym przypadku pisownia pozostaje niezmieniona, a więc należy zawsze zapisywać je w  takiej formie, w jakiej występuje w języku francuskim. Mówi o tym zasada, zgodnie z którą wyrażenia obcego pochodzenia należy zapisywać zgodnie z oryginałem. Spolszczanie zwrotu chapeau bas i zapisywanie go w taki sposób w jaki je wymawiamy jest błędem.

Zwrot chapeau bas jest związkiem frazeologicznym, który w języku polskim stosowany jest, aby wyrazić czyjeś uznanie, podziw lub szacunek w stosunku do drugiej osoby i jej dokonań. Dosłownie oznacza on: Kapelusz z głowy. Polskim odpowiednikiem tego zwrotu jest Czapki z głów.

Dawniej w ten sposób żartobliwie określano niewielki, trójgraniasty kapelusz, który po uprzednim złożeniu go na płasko, można było umieścić i nosić pod pachą.

Chapeau bas czy szapoba? Przykłady zdań

  • Wielkie brawa dla tej gimnastyczki! Wspaniały i cudowny układ choreograficzny! Wielki i prawdziwy talent! Chapeau bas!
  • Jak zwykle pięknie zaśpiewałaś. Jesteś dziewczyną o przepięknej barwie głosu. Chapeau bas!
  • Dzięki rewelacyjnej grze nasza reprezentacja zakwalifikowała się do finału. Chapeau bas!
  • Twoje książki są niezwykle ciekawe. Masz piękny styl pisania. Chapeau bas!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.