Poza czy po za? Jak napisać to poprawnie?
Artykuł ten poświęciliśmy zagadnieniu, które bardzo często pojawia się wśród błędów popełnianych przez Polaków. Jak poprawnie napisać, że ktoś w tej chwili nie znajduje się w domu? Napisać to razem, a może oddzielnie? Poza czy po za? Dzięki naszemu tekstowi już nigdy nie będziecie mieć wątpliwości, który zapis jest poprawny.
Poza czy po za?
Co prawda jest to jedno z tych słów, które mają wiele znaczeń. Jednak bez względu na to zapisujemy je łącznie, czyli poza. Nie jest tu ważne, czy słowo poza traktujemy jako rzeczownik czy przyimek. W każdym przypadku obowiązuje nas ten sam zapis. Warto również wspomnieć, że przyimek ten jest częścią popularnego wyrażenia przyimkowego – poza tym. W tym przypadku jedyną spacją, którą powinniśmy postawić, jest ta, która oddziela przyimek od zaimka wskazującego – tym.
Poza czy po za? Wieloznaczeniowość
Polski język, trudny język – tak mawiają wszyscy, którzy starają się go przyswoić. W tym przypadku problematyczne może okazać się również rozumienie omawianego słowa. Skoro poza świadczy o konkretnym ułożeniu ciała i jest rzeczownikiem, to przyimek mógłby być napisany w zupełnie inny sposób. Tym tropem myślenia idzie również wielu Polaków. Niestety jest on błędny! Jeszcze raz powtarzamy, słowo poza, zarówno w formie rzeczownika, jak i przyimka oraz jako element wyrażenia przyimkowego, piszemy łącznie! To chyba dobra wiadomość, prawda?
Przykładowe zdania z użyciem poza i poza tym
- poza
Mój pies woli spać poza swoją budą.
Kamil często imprezuje i śpi poza domem.
Mam wrażenie, że ostatnie wydarzenia działy się poza mną.
- poza tym
Mam rację, poza tym mogą potwierdzić to inni.
Poza tym argumentem nie masz innych.
Jest bardzo pracowity, a poza tym to też bardzo dobry człowiek.
A czy Wam zdarza się dłużej pomyśleć nad poprawną pisownią? Czekamy z niecierpliwością na Wasze komentarze!
?