fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Papiesz czy papież? Która forma jest poprawna?

To słowo oznacza najwyższego zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego i katolickich kościołów wschodnich. W jaki sposób prawidłowo zapisać to słowo? Odpowiedź znajdziecie w treści niniejszego poradnika językowego.

Papiesz czy papież? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma papież.

Papiesz czy papież? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Pomyłki w ich wyborze przy zapisie konkretnych słów nie należą więc do rzadkości. Choć może popełnienie takiego błędu nie jest ciężkim grzechem, warto znać poprawny zapis ortograficzny. Która forma będzie więc tą prawidłową? Papiesz czy papież?

Tytuł oznaczający głowę Kościoła rzymskokatolickiego, czyli papież zapisujemy przez ż. Ten zapis uwarunkowany jest etymologią wyrazu papież.

Choć samo słowo papież wywodzi się od łacińskiego pontifex maximus; do języka polskiego ten wyraz został zapożyczony z języka czeskiego, gdzie przyjęło formę papež.

Zasady gramatyki i ortografii obowiązujące w języku polskim jasno określają, że w takich sytuacjach wyrazy zapisujemy zgodnie z tym w jaki sposób wymawiane są w języku, z którego pochodzą. W języku czeskim ž wymawiane jest tak samo jak nasze polskie ż. Z tego względu poprawną formą pisowni jest papież z użyciem ż.

Papiesz czy papież? Przykłady zdań

  • Znakiem rozpoznawczym papieża jest biała sutanna.
  • Papieżowi przysługuje jednocześnie tytuł biskupa Rzymu.
  • Podczas wizyty w Watykanie można się spotkać z papieżem.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X