Pragmatyczny, czyli jaki? Co pragmatyzm ma wspólnego z prawdą?
Dziś zajmiemy się słowem, które często jest błędnie używane. Wielu dziennikarzy mówi: Nie bądźmy pragmatyczni!, a liczne artykuły zawierają to słowo w błędnych kontekstach. Co zatem ono oznacza i jak pojawiło się w naszym słowniku?
Skąd wywodzi się słowo pragmatyczny?
Pochodzi ono od filozofii zwanej pragmatyzmem, która powstała pod koniec XIX wieku w USA. Za jej twórców uważa się Williama Jamesa oraz Charlesa Sandersa Peirce'a. Nurt ten polega głównie na realnej ocenie rzeczywistej sytuacji i szukaniu rozwiązań. Głosi on, że skoro problem istnieje, to musi również istnieć jego rozwiązanie.
Znaczenie słowa
Pragmatyzm to słowo określające konkretną postawę wobec świata. Polega ona na realnym spojrzeniu na daną sprawę i podjęciu próby znalezienia równie realnego rozwiązania. Według tej postawy należy kierować się obiektywizmem i często decydować się na już sprawdzone przez innych rozwiązania. Ponadto pragmatycy najczęściej nie kierują się emocjami, lecz wiedzą popartą doświadczeniem innych osób.
Pragmatyczny, czyli jaki?
Słowo pragmatyczny w odniesieniu do ludzi oznacza takiego człowieka, który potrafi dokonać oceny konkretnej sytuacji, a następnie realnie dostrzec jej wady i zalety. Myślenie pragmatyczne przypomina zatem pewien szablon. Określenie pragmatyczny dla pracodawców z branży kreatywnej często ma wydźwięk pejoratywny, ponieważ według wielu taka postawa charakteryzuje się zmniejszoną kreatywnością i brakiem chęci w wychodzeniu poza pewien schemat. Jednak w wielu dziedzinach docenia się pragmatycznych ludzi za umiejętność analitycznego i logicznego myślenia oraz rozwinięte umiejętności menedżerskie.
Pragmatyczny – przykładowe zdania
Przez wielu słowo to używane jest błędnie, ponieważ odnoszą je do zupełnie przeciwnych sytuacji i odmiennych postaw. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować Wam trzy zdania, które pomogą dobrze zrozumieć ten termin:
- Nie bądźmy aż tak pragmatyczni – dajmy się ponieść fantazji.
- Stefan ma tak pragmatyczne podejście, że wierzę w sukces tego planu.
- Pragmatyczny człowiek zawsze jest potrzebny w zespole, w którym liczy się realna ocena sytuacji.
Mamy nadzieję, że artykuł był dla Was pomocny, a zdania pomogły zrozumieć znaczenie omawianego słowa. A Wy jesteście pragmatyczni? A może macie głowę w chmurach?