fbpx

Pragmatyczny, czyli jaki? Co pragmatyzm ma wspólnego z prawdą?

Dziś zajmiemy się słowem, które często jest błędnie używane. Wielu dziennikarzy mówi: Nie bądźmy pragmatyczni!, a liczne artykuły zawierają to słowo w błędnych kontekstach. Co zatem ono oznacza i jak pojawiło się w naszym słowniku?

Pragmatyczny, czyli jaki? Co pragmatyzm ma wspólnego z prawdą? - Polszczyzna.pl

Skąd wywodzi się słowo pragmatyczny?

Pochodzi ono od filozofii zwanej pragmatyzmem, która powstała pod koniec XIX wieku w USA. Za jej twórców uważa się Williama Jamesa oraz Charlesa Sandersa Peirce’a. Nurt ten polega głównie na realnej ocenie rzeczywistej sytuacji i szukaniu rozwiązań. Głosi on, że skoro problem istnieje, to musi również istnieć jego rozwiązanie.

Językowa perwersja w wersji kreatywnej? 😈
Sprawdź w naszym sklepie ☑️
Sklep Nadwyraz.com

Znaczenie słowa

Pragmatyzm to słowo określające konkretną postawę wobec świata. Polega ona na realnym spojrzeniu na daną sprawę i podjęciu próby znalezienia równie realnego rozwiązania. Według tej postawy należy kierować się obiektywizmem i często decydować się na już sprawdzone przez innych rozwiązania. Ponadto pragmatycy najczęściej nie kierują się emocjami, lecz wiedzą popartą doświadczeniem innych osób.

Pragmatyczny, czyli jaki?

Słowo pragmatyczny w odniesieniu do ludzi oznacza takiego człowieka, który potrafi dokonać oceny konkretnej sytuacji, a następnie realnie dostrzec jej wady i zalety. Myślenie pragmatyczne przypomina zatem pewien szablon. Określenie pragmatyczny dla pracodawców z branży kreatywnej często ma wydźwięk pejoratywny, ponieważ według wielu taka postawa charakteryzuje się zmniejszoną kreatywnością i brakiem chęci w wychodzeniu poza pewien schemat. Jednak w wielu dziedzinach docenia się pragmatycznych ludzi za umiejętność analitycznego i logicznego myślenia oraz rozwinięte umiejętności menedżerskie.

Pragmatyczny – przykładowe zdania

Przez wielu słowo to używane jest błędnie, ponieważ odnoszą je do zupełnie przeciwnych sytuacji i odmiennych postaw. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować Wam trzy zdania, które pomogą dobrze zrozumieć ten termin:

  • Nie bądźmy aż tak pragmatyczni – dajmy się ponieść fantazji.
  • Stefan ma tak pragmatyczne podejście, że wierzę w sukces tego planu.
  • Pragmatyczny człowiek zawsze jest potrzebny w zespole, w którym liczy się realna ocena sytuacji.

Być może zainteresuje Cię również tekst: Cztery litery, czyli rzecz o eufemizmach. Definicja i przykłady

Mamy nadzieję, że artykuł był dla Was pomocny, a zdania pomogły zrozumieć znaczenie omawianego słowa. A Wy jesteście pragmatyczni? A może macie głowę w chmurach?

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X