fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niemazaco czy nie ma za co? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Niemazaco czy nie ma za co? O tym możecie przeczytać poniżej.

Niemazaco czy nie ma za co? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma nie ma za co.

Niemazaco czy nie ma za co? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyrażenie nie ma za co zapisujemy rozdzielnie. To jedyna poprawna forma zapisu. Zwrot nie ma za co składa się z czterech słów. Każde z nich powinniśmy zapisać osobno. Zapisywanie tego zwrotu w postaci niemazaco, czyli łączącej wszystkie cztery słowa w jedno jest bardzo poważnym błędem.

Połączenie za co, które wchodzi w skład omawianego zwrotu, to wyrażenie przyimkowe, które zgodnie z regułami polskiej ortografii zapisuje się oddzielnie.

Wyrażenie nie ma za co funkcjonuje jako zwrot grzecznościowy, występujący najczęściej jako odpowiedź na czyjeś podziękowanie lub przeprosiny.

Gdy zwrotu nie ma za co używa się w odpowiedzi na czyjeś podziękowanie, oznajmia się tym samym, że zrobienie tego, za co ktoś inny dziękuje, nie wymagało jakiegoś szczególnie dużego wysiłku.

Wyrażenia o podobnym znaczeniu do nie ma za co to: żaden problem, nie ma problemu.

Niemazaco czy nie ma za co? Przykłady zdań

  • – Nie wiem jakbym sobie poradziła bez Ciebie. Naprawdę wielkie dzięki!
    Nie ma za co. Zawsze możesz na mnie liczyć.
  • – Serdecznie Cię przepraszam, nie chciałam Cię urazić.
    – Rozumiem, nie ma za co.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.