fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Próchno, pruchno czy próhno? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyraz, który znajduje się w tytule tego tekstu poradnikowego, to określenie wyniku rozkładu drewna.  Ten gnilny proces sprawia, że drewno staje się suche, miękkie i kruche, wręcz rozpada się w proch. Wywoływany jest głównie przez grzyby. W jaki sposób poprawnie zapisać ten wyraz? Próchno, pruchno czy próhno, a może pruhno? Odpowiedź poniżej.

Próchno, pruchno, próhno, pruhno? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma próchno.

Próchno, pruchno czy próhno? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedno słowo, a mamy tu aż cztery możliwości jego pisowni, ale tylko jedna z nich jest prawidłowa. Mamy tu do wyboru warianty zarówno z u i ó oraz z ch i h. Który z tych zapisów jest tym poprawnym? Próchno, pruchno czy próhno, a może pruhno?

Poprawną formą jest wyłącznie zapis próchno, a więc wariant z użyciem ó i ch.

W wyrazie próchno występuje ó, ponieważ w jego wyrazie pokrewnym, którym jest proch, mamy o. Zachodzi tu zatem ó:o, a zgodnie z zasadami języka polskiego w takich przypadkach zawsze zapisujemy ó.

Natomiast występowanie ch w pisowni wyrazu próchno uzasadnia reguła, która mówi o wymianie na inny dwuznak, a mianowicie na sz: próchno- prószyć. Prószyć to także wyraz pokrewny od rzeczownika próchno.

Próchno, pruchno czy próhno? Przykłady zdań

  • Na strychu jest kilka starych desek, które zamieniły się w próchno.
  • Przynieśliśmy trochę próchna do rozpalenia ogniska.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.