fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Spytać czy zapytać? Która forma jest poprawna?

Kto pyta nie błądzi mówi znane polskie przysłowie. Trudno się z tym nie zgodzić, bo jest w tym sporo racji. Jeżeli sami czegoś nie wiemy, warto poszukać odpowiedzi tam, gdzie możemy ją uzyskać. To dotyczy wszelkich dziedzin życia, również języka, którym na co dzień się porozumiewamy. Wątpliwości językowe dotyczące tego, która forma jest prawidłowa, spytać czy zapytać, rozwieje Wam treść niniejszego tekstu.

Spytać czy zapytać? Która forma jest poprawna?

Poprawne są obie formy spytać i zapytać.

Spytać czy zapytać? Poprawna forma

Odpowiedź na to pytanie brzmi obie formy są poprawne. Zarówno spytać jak i zapytać oznaczają dokładnie to samo, czyli zwrócić się do kogoś z pytaniem. Jednak w jednym kontekście nie mogą być stosowane wymiennie.

Chodzi tu o sytuację, w której nauczyciel sprawdza wiedzę swoich uczniów. Nauczyciel może spytać uczniów z zakresu wiedzy jakiegoś przedmiotu, aby sprawdzić, czego się nauczyli z ostatniej lekcji lub z całego działu jakiegoś tematu. Zatem w tym jednym znaczeniu nie może ich zapytać.

Spytać czy zapytać? Przykłady zdań

  • Jestem przeziębiona, dlatego nie ma mnie w szkole. Muszę się zapytać mojej koleżanki, co nowego było na lekcjach.
  • Nie znamy tego miasta, więc musimy się spytać kogoś o drogę.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.