fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Prometeizm – co to jest? Definicja, przykłady

Słowo, które jest omawiane w tym artykule, kojarzy się z pewną postacią z mitologii greckiej. Cóż to za postać? To oczywiście Prometeusz. Co to jest prometeizm? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Prometeizm czyli Co to jest czym jest znaczenie słowa definicja słowa synonim słownictwo przykłady użycia wyrazy pokrewne hasło krzyżówka inaczej słownik Polszczyzna.pl

Prometeizm – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Prometeizm to określenie pewnej postawy etycznej czy też moralnej. Czym się ona charakteryzuje? O prometeizmie mówimy wówczas, gdy jednostka poświęca się dla dobra ogółu. Ideałem, który przyświeca prometeizmowi, jest działanie, które ma uszczęśliwić ludzi lub zrealizować jakąś ideę, bez względu na własne cierpienie.

Osoba przedstawiająca postawę prometeizmu dobrowolnie podporządkowuje swoje działania dla dobra większości.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mitologia grecka w pigułce

Wyrazy pokrewne

  • Prometejski,
  • prometeuszowy.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa prometeizm w literaturze

W powstanie nadczłowieka uwierzyć nie mogła, bo wszak typ ludzki w bardzo mało zmiennej formie prometeizmu, etyki, zwierzęcych instynktów trwa od wieków. W najdzikszych i najkulturalniejszych środowiskach są bohaterzy idei, wielcy ofiarnicy, głosiciele niebosiężnych prawd.

Cecylia Walewska, W walce o równe prawa. Nasze bojownice

Prometeizm w wydaniu referenta spraw rosyjskich Wydziału, Jana Wszelakiego, czy też posła Knolla nie był nastawiony wyłącznie na podsycanie lokalnych separatyzmów republik sowieckich. Jego istota polegała przede wszystkim na zorganizowaniu możliwie szerokiej sieci różnego typu placówek polskich, za pomocą których można by gromadzić wiarygodne informacje o federacji sowieckiej, głównie na terenie Azji.

Waldemar Michowicz, Historia dyplomacji polskiej

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X