fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sprzedasz czy sprzedaż? Która forma jest poprawna?

Sprzedasz czy sprzedaż? Podobne brzmienie tych dwóch słów powoduje, że pojawiają się problemy związane z poprawnym zapisem. Który z tych wariantów wybrać, żeby nie popełnić błędu? W poniższym tekście znajdziecie wyjaśnienie.

Sprzedasz czy sprzedaż?

Sprzedasz czy sprzedaż? Poprawna forma

Sprzedasz czy sprzedaż? Odpowiedź na to pytanie brzmi: obie formy są poprawne, jednak trzeba pamiętać, że każda z nich używana jest w innym kontekście i znaczeniu.

Sprzedasz jest formą czasownika sprzedać – konkretnie jest to druga osoba liczby pojedynczej stosowana w pytaniu lub zdaniu oznajmującym.

Sprzedaż z kolei oznacza transakcję polegająca na zbyciu usług lub produktów, odstępowanie czegoś przez sprzedawcę na własność kupującemu w zamian za środki pieniężne albo inny towar. Niepoprawną formą tego rzeczownika jest sprzedarz. Ten błąd może wynikać z tego, że większość rzeczowników zakończonych na „–arz”, zapisujemy przez „rz” np. formularz, potwarz.

Sprzedasz czy sprzedaż? Przykłady zdań

  • Jeżeli teraz sprzedasz swój telefon, dostaniesz za niego więcej pieniędzy.
  • Czy sprzedasz mi swoje stare podręczniki?
  • Sprzedaż mojej nowej książki rusza już dzisiaj.
  • Sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18 roku życia jest zabroniona.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia w literaturze

Kiedy Jozue wysłał Kaleba i Pinchasa do Jerycha, aby przeprowadzili rozpoznanie kraju, tak do nich przemówił:
— Z chwilą wkroczenia do miasta Jerycho macie udawać handlarzy. Macie głośno krzyczeć: „Garnki na sprzedaż! Kupujcie garnki!”. Mieszkańcy miasta nie będą wtedy zwracali na was uwagi i nic złego wam się nie przytrafi.

Autor nieznany, Ze skarbnicy midraszy

Stał raz Dżat na swym śmietniku, a obok przejeżdżały słonie królewskie. „Hej, poganiaczu! — zawołał — za ile mi sprzedasz te osły?”.

Rudyard Kipling, Kim

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.