fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Instruktaż czy instruktarz? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Instruktaż czy instruktarz? Która z nich jest poprawna? Pierwsza? Druga? Czy to możliwe by obie były prawidłowe? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Instruktaż czy instruktarz? Która forma jest poprawna?

Poprawne są obie formy, jednak każda zależy od kontekstu.

Instruktaż czy instruktarz? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Instruktaż czy instruktarz? Który zapis jest prawidłowy?

Zgodnie z informacjami zawartymi w Słowniku Języka Polskiego zarówno instruktarz pisane przez rz, jak i instruktaż pisane przez ż, są jak najbardziej poprawne. Jak to jest możliwe?

Chociaż obie formy są jak najbardziej poprawne, trzeba jednak zachować tutaj pewną ostrożność, ponieważ każda z tych form jest zależna od kontekstu w jakim chcemy użyć pierwszej lub drugiej z nich.

Instruktaż zapisane przez ż, to wyraz oznaczający udzielanie instrukcji, wskazówek.

Instruktarz zapisane przez rz, to przestarzałe już słowo, oznaczające zbiór instrukcji albo przepisów, zwłaszcza skarbowych.

Instruktaż czy instruktarz? Przykłady z prasy

Przykład z użyciem instruktaż zapisanym przez ż

Podnoszenie kultury w kwestii profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób jest zadaniem całej służby zdrowia. Z moich kontaktów z polskimi pacjentkami wynika, że ginekolodzy nie badają im piersi. W moim gabinecie każda kobieta przed wizytą ogląda przezrocza z instruktażem, jak ma poprawnie badać swoje piersi. [...] Moje pacjentki muszą również nauczyć się oglądać narządy rodne w lusterku raz w miesiącu. Gdy dostrzegą jakąś zmianę odbiegającą od poprzedniego badania lub zmianę koloru - szybko zgłaszają się do mnie, dzięki czemu nie przepuszczamy żadnych wczesnych oznak choroby.

Paweł Walewski, Hańba polskiej medycyny, „Polityka” nr 2554

Przykład z użyciem instruktarz zapisanym przez rz

Zasada fair play nie zawsze charakteryzuje arcymistrza, ale na pewno zawsze wzorowego sportowca. Obowiązuje ona w każdej dziedzinie życia. Zatrważające jest to, że nie wszyscy pamiętają o tym na co dzień. Niestety, nie wydano na ten temat instruktarzu.

Inowrocław. Potyczki z ortografią na sportowo, „Gazeta Pomorska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.