fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Instruktaż czy instruktarz? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Instruktaż czy instruktarz? Która z nich jest poprawna? Pierwsza? Druga? Czy to możliwe by obie były prawidłowe? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Instruktaż czy instruktarz? Która forma jest poprawna?

Poprawne są obie formy, jednak każda zależy od kontekstu.

Instruktaż czy instruktarz? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Instruktaż czy instruktarz? Który zapis jest prawidłowy?

Zgodnie z informacjami zawartymi w Słowniku Języka Polskiego zarówno instruktarz pisane przez rz, jak i instruktaż pisane przez ż, są jak najbardziej poprawne. Jak to jest możliwe?

Chociaż obie formy są jak najbardziej poprawne, trzeba jednak zachować tutaj pewną ostrożność, ponieważ każda z tych form jest zależna od kontekstu w jakim chcemy użyć pierwszej lub drugiej z nich.

Instruktaż zapisane przez ż, to wyraz oznaczający udzielanie instrukcji, wskazówek.

Instruktarz zapisane przez rz, to przestarzałe już słowo, oznaczające zbiór instrukcji albo przepisów, zwłaszcza skarbowych.

Sklep Nadwyraz.com

Instruktaż czy instruktarz? Przykłady z prasy

Przykład z użyciem instruktaż zapisanym przez ż

Podnoszenie kultury w kwestii profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób jest zadaniem całej służby zdrowia. Z moich kontaktów z polskimi pacjentkami wynika, że ginekolodzy nie badają im piersi. W moim gabinecie każda kobieta przed wizytą ogląda przezrocza z instruktażem, jak ma poprawnie badać swoje piersi. [...] Moje pacjentki muszą również nauczyć się oglądać narządy rodne w lusterku raz w miesiącu. Gdy dostrzegą jakąś zmianę odbiegającą od poprzedniego badania lub zmianę koloru - szybko zgłaszają się do mnie, dzięki czemu nie przepuszczamy żadnych wczesnych oznak choroby.

Paweł Walewski, Hańba polskiej medycyny, „Polityka” nr 2554

Przykład z użyciem instruktarz zapisanym przez rz

Zasada fair play nie zawsze charakteryzuje arcymistrza, ale na pewno zawsze wzorowego sportowca. Obowiązuje ona w każdej dziedzinie życia. Zatrważające jest to, że nie wszyscy pamiętają o tym na co dzień. Niestety, nie wydano na ten temat instruktarzu.

Inowrocław. Potyczki z ortografią na sportowo, „Gazeta Pomorska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X