Racja stanu – co to jest? Definicja, przykłady użycia, słownik
Co to jest racja stanu? Niekoniecznie dla wszystkich jest to oczywiste. Jednak, jak zapewne nietrudno się domyślić, wyraz ten dotyczy polityki. Co nazywamy racją stanu? O co chodzi w tym określeniu? W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
Racja stanu – co to jest? Co to znaczy? Definicja wyrażenia
Racją stanu określa się zasadę kierowania się interesem państwa jako najwyższym dobrem. Rację stanu charakteryzuje postawa, według której należy wszelkie działania podporządkować interesowi państwa, ponieważ jest to zasada nadrzędna wobec wszystkich innych zasad i celów. Pod pojęciem racji stanu rozumie się interes, który jest wspólny dla wszystkich, a przynajmniej większości obywateli, a nie tylko wybranych grup czy elit.
Dotyczy to również organizacji działających w państwie lub poza jego granicami, ale w interesie tego państwa. Pomimo różnego rozumienia pojęcia racji stanu, które zależne jest przede wszystkim od poglądów politycznych (prawicowe, liberalne, lewicowe), obejmuje ono kwestie dotyczące suwerenności kraju czy pozycji na arenie międzynarodowej (pozycja ekonomiczna, gospodarcza). Za autora koncepcji racji stanu uważa się Niccola Machiavellego, pochodzącego z Florencji filozofa, prawnika, historyka, pisarza i dyplomatę.
Racja stanu – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym wyrażeniem
- Racja stanu Francji, Polski,
- polska, niemiecka,… racja stanu,
- racja stanu wymaga…,
- kierować się racją stanu.
Przykłady użycia wyrażenia racja stanu
W Królestwie kobiety zrzeszone w Ligach Praw Wyborczych zrozumiały pierwsze, że Polska tylko przez własny czyn zbrojny powstać może i od 1913 r. zorganizowały się ku pomocy i poparciu żołnierza polskiego.
Skoro Legiony z upadkiem caratu spełniły swoją rolę, Ligi Kobiecych Praw Wyborczych pracują wśród ludności cywilnej, budzą odwagę ku niepodległości, szerzą polską rację stanu, podtrzymują wytrwałość i oporność wobec okupantów.
Stają się naprawdę sercem narodu, a częstokroć i jego mózgiem.
Zofia Daszyńska-Golińska, Prawo wyborcze kobiet
– Generał Milewski i jego wspólnicy zostali ukarani tylko przez partię. Szef UOP Milczanowski nie wyklucza ścigania tych wszystkich, którzy ich wtedy kryli.
– Nikt z kierownictwa MSW, kto prowadził dochodzenie, i nikt z tych, którzy podjęli decyzję o nieprzekazywaniu sprawy do prokuratury, nie kierował się interesem osobistym. Wyłącznym motywem była racja stanu.
Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski, Alfabet mafii