Również czy równierz? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
To jeden z tych wyrazów, który jest najczęściej używany w naszych wypowiedziach, zarówno ustnych jak i pisemnych. Jednak mimo powszechności jego stosowania, nie wszyscy użytkownicy języka polskiego wiedzą jak poprawnie zapisać to słowo. Również czy równierz? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.
Również czy równierz? Poprawna forma
Co więc powinno się znaleźć na końcu tego słowa, by nie było ono zapisane z błędem? Spółgłoska ż czy może dwuznak rz? Partykułę również poprawnie zapisujemy przez ż. Wytłumaczenia tej kwestii znajdziemy oczywiście w zasadach ortografii języka polskiego. Nie jest to jednak nic skomplikowanego.
Również poprawnie zapisujemy przez spółgłoskę ż. Słowo również należy do grupa partykuł takich jak: jakiż, jakże, czyż, gdyż. Należy też zapamiętać, że jest ona nieodmienna.
Dzięki użyciu wyrazu również, możemy zakomunikować, że orzeczenie dotyczy nie jednego, ale wielu elementów zdania – w tym także tych, które partykuła również włącza do tego zbioru, informując tym samym, że można o nich powiedzieć to samo, co o pozostałych elementach danego zbioru.
Również czy równierz? Przykłady zdań
- Oprócz pieczywa i słodyczy na liście zakupów zapisałem również makaron, wędliny oraz ser.
- Interesuję się lekkoatletyką. Lubię również piłkę nożną.
- Weroniki nie było dzisiaj w szkole. Również Sylwia była nieobecna.
- Boże Narodzenie to moje ulubione święta, choć lubię również Wielkanoc.
Również czy równierz? Przykład z literatury
Dziś po południu nie było nam do śmiechu, bo do klasy przyszedł dyrektor z naszymi dzienniczkami. Dyrektor nie miał zadowolonej miny, kiedy wszedł z dzienniczkami pod pachą.
– Pracuję w szkolnictwie od wielu lat – powiedział – ale nigdy jeszcze nie spotkałem tak rozhukanej klasy. Dowodzą tego również uwagi, które wpisała do dzienniczków pani nauczycielka.
Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe, Mikołajek