fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Również czy równierz? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

To jeden z tych wyrazów, który jest najczęściej używany w naszych wypowiedziach, zarówno ustnych jak i pisemnych. Jednak mimo powszechności jego stosowania, nie wszyscy użytkownicy języka polskiego wiedzą jak poprawnie zapisać to słowo. Również czy równierz? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.

Również czy równierz? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma również.

Również czy równierz? Poprawna forma

Co więc powinno się znaleźć na końcu tego słowa, by nie było ono zapisane z błędem? Spółgłoska ż czy może dwuznak rz? Partykułę również poprawnie zapisujemy przez ż. Wytłumaczenia tej kwestii znajdziemy oczywiście w zasadach ortografii języka polskiego. Nie jest to jednak nic skomplikowanego.

Również poprawnie zapisujemy przez spółgłoskę ż. Słowo również należy do grupa partykuł takich jak: jakiż, jakże, czyż, gdyż. Należy też zapamiętać, że jest ona nieodmienna.

Dzięki użyciu wyrazu również, możemy zakomunikować, że orzeczenie dotyczy nie jednego, ale wielu elementów zdania – w tym także tych, które partykuła również włącza do tego zbioru, informując tym samym, że można o nich powiedzieć to samo, co o pozostałych elementach danego zbioru.

Również czy równierz? Przykłady zdań

  • Oprócz pieczywa i słodyczy na liście zakupów zapisałem również makaron, wędliny oraz ser.
  • Interesuję się lekkoatletyką. Lubię również piłkę nożną.
  • Weroniki nie było dzisiaj w szkole. Również Sylwia była nieobecna.
  • Boże Narodzenie to moje ulubione święta, choć lubię również Wielkanoc.

Również czy równierz? Przykład z literatury

Dziś po południu nie było nam do śmiechu, bo do klasy przyszedł dyrektor z naszymi dzienniczkami. Dyrektor nie miał zadowolonej miny, kiedy wszedł z dzienniczkami pod pachą.

– Pracuję w szkolnictwie od wielu lat – powiedział – ale nigdy jeszcze nie spotkałem tak rozhukanej klasy. Dowodzą tego również uwagi, które wpisała do dzienniczków pani nauczycielka.

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe, Mikołajek

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.