fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rozkosznie – czyli jak? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Przysłówek rozkosznie jest znany raczej wszystkim, a jego znaczenie należy do bardzo pozytywnych. W niniejszym artykule możecie przeczytać o definicji przysłówka rozkosznie oraz poznać jego synonimy.

Rozkosznie - czyli jak przykłady synonimy wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Rozkosznie – etymologia wyrazu

Słowo rozkosznie pochodzi od rzeczownika rozkosz, a ten natomiast od prasłowiańskiego *orz-košь oznaczającego ‘wzrastanie, rozrastanie, rośnięcie, krzewienie’ oraz ‘nadmierne wzrastanie, rozrastanie się’. Używane też było w znaczeniu ‘nadmiar, zbytek’ i ‘sprawianie radości, przyjemności’, jak również ‘radość, przyjemność, stan uniesienia, upojenia’.

Rozkosznie – czyli jak?

Przysłówek rozkosznie występuje w zdaniach opisujących nasze uczucia i emocje. Kiedy czujemy się w ten sposób? Gdy doznajemy uczucia największej możliwej przyjemności. Przyczyn tego, co powoduje, że czujemy się rozkosznie, może być wiele. Niezaprzeczalnie jest nam rozkosznie podczas miłosnych uniesień. Możemy czuć się rozkosznie również wtedy, gdy jemy jakieś znakomite, wykwintne lub zwykłe, lecz bardzo smakowite potrawy. Rozkosznie może też być podczas wypoczynku, gdy jesteśmy zmęczeni, ale leżymy na kanapie lub siedzimy w ulubionym fotelu, oglądając ciekawy film albo słuchając ulubionej muzyki. Słowem, ile osób, tyle sposobów, by było rozkosznie.


Rozkosznie – przykłady użycia

  • Wiktoria tak rozkosznie opowiada o jedzeniu, że człowiek od razu robi się głodny.
  • Małe psy i koty wyglądają rozkosznie. Są uroczo nieporadne.

Rozkosznie – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Przysłówek rozkosznie ma w języku polskim bardzo wiele synonimów. Wszystkie, podobnie jak on, są dobrze znane i powszechne w użyciu. Należą do nich:

  • przyjemnie, miło, mile, sympatycznie, przesympatycznie, czarująco, przymilnie, bosko, słodko, błogo, powabnie, uroczo, przeuroczo, urokliwie, pięknie, arcypięknie, przepięknie, cudnie, ładnie, ślicznie, prześlicznie, przecudnie, przecudownie, cudownie, wdzięcznie, niebiańsko, zniewalająco, ujmująco, rozczulająco, rozbrajająco.

Rozkosznie – wyrazy pokrewne

  • Rozkosz, rozkoszna, rozkoszny, rozkoszne, rozkoszować się, rozkoszowanie się.

Przykłady użycia wyrazu rozkosznie w literaturze

W tejże chwili Karolcia uczuła jakby lekkie szarpnięcie i ze zdumieniem zauważyła, że taksówka powoli zaczęła unosić się ponad ulicą, ponad stłoczonymi autami i sunącymi po szynach tramwajami, przeskoczyła nawet lekko nad dachami domów. Karolcia spojrzała na ciotkę Agatę – co też ciotka Agata o tym myśli? Ale ciotka drzemała i kiwała się miękko i rozkosznie w takt lekkich podskoków fruwającej taksówki.

Maria Krüger, Karolcia

O Boże, jak ja kocham te lasy! Jestem tam zupełnie sama, oczy błądzą w oddali pośród drzew, gdzie jest zielono i tajemniczo, i czuję się jednocześnie rozkosznie spokojna i odrobinkę strwożona samotnością i półmrokiem...

Sidonie-Gabrielle Colette, Klaudyna w szkole

Rozwiń swoje umiejętności językowe z naszymi zasobami online. Zacznij od wypróbowania naszego korektora online do weryfikacji pisowni. Zapoznaj się także z naszymi artykułami, które odpowiedzą na Twoje pytania, na przykład: na pewno czy napewno, naprawdę czy na prawdę – jak to zapisać? oraz po prostu czy poprostu? Razem czy osobno? Ciekawi Cię temat przypadków w języku polskim? Nasz przewodnik pomoże Ci je lepiej zrozumieć. Zapraszamy do odkrywania!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.