Naprawdę czy na prawdę? Wyjaśniamy, jak poprawnie zapisać to wyrażenie
Naprawdę czy na prawdę – razem czy osobno? W tym poradniku wyjaśniamy, jak poprawnie zapisać to wyrażenie, dlatego koniecznie czytajcie dalej, by poznać odpowiedź na postawione w tym poradniku pytanie!
W języku polskim istnieje zasada mówiąca o tym, że wyrażenia przyimkowe zapisujemy oddzielnie, jednak naprawdę, choć zbudowane z przyimka na i rzeczownika prawda, jest wyjątkiem – poprawna jest tylko pisownia łączna.
Krótka definicja naprawdę
Wyraz naprawdę to partykuła, za pomocą której możemy kogoś przekonać, że mamy rację, i potwierdzić prawdziwość tego, co mówimy, np. Naprawdę byłam wczoraj w domu i nigdzie nie wychodziłam, Masz naprawdę świetne poczucie humoru. Przy użyciu naprawdę możemy także wyrazić niedowierzanie lub zdziwienie, np. Nie wierzę, że naprawdę to powiedziałaś.
Uwaga na prawdę
Co ciekawe, możliwa jest pisownia rozłączna na prawdę, jednak ma wówczas zupełnie inne znaczenie i w żadnym wypadku nie jest synonimem tytułowego naprawdę. Warto w tym miejscu oddać głos profesorowi Bralczykowi, który w charakterystyczny dla siebie sposób – żartobliwy i bardzo obrazowy – opisuje omawiane zagadnienie:
Czy naprawdę na pewno piszemy łącznie? Tak, na pewno i naprawdę – gdy chcemy kogoś przekonać lub w przekonaniu utwierdzić. Bo możemy spotkać także te dwa słowa: na i prawdę zapisane obok siebie słusznie z osobna – gdy przyimek na łączymy z rzeczownikiem prawda.
Na prawdę możemy czasem się użalać, częściej powoływać, zdawać się lub mieć wzgląd – taka jest ta prawda, że wszystko to z nią robić możemy. Naprawdę1.
Profesor Bralczyk przemycił przy okazji poprawną pisownię innego kłopotliwego wyrażenia, które często pojawia się w kontekście naprawdę jako przeciwieństwo: na pewno. Z pewnością każdy z Was słyszał kiedyś zdanie typu: na pewno zapisuje się na pewno oddzielnie, a naprawdę zapisujemy naprawdę łącznie.
Naprawdę czy na prawdę? Jak to zapamiętać?
Naprawdę to wyjątek, a jedynym sposobem, żeby nie popełnić błędu w jego zapisie, jest zapamiętanie poprawnej pisowni. Jak sobie w tym pomóc? Można przywołać podobne przykłady pisane łącznie: zaprawdę i doprawdy lub posłużyć się jednym z kilku zdań ułatwiających zapamiętanie: naprawdę piszemy łącznie, bo prawda łączy; naprawdę naprawdę zapisujemy łącznie.
Tak więc piszemy na prawdę czy naprawdę? Chyba już nie macie wątpliwości co do poprawnego zapisu tego słowa.
Naprawdę czy na prawdę? Przykłady
Na koniec przedstawimy garść kilku przykładów łącznej pisowni słowa naprawdę:
Naprawdę nie wiedziałem, że jesteś tutaj od miesiąca.
Czy to naprawdę już koniec?
Naprawdę nie wiem, jak to się stało.
Pisownia naprawdę czy na prawde – podsumowanie artykułu
W krótkim podsumowaniu chcielibyśmy pochylić zastanowić się nad tym, w jaki sposób użytkownicy języka polskiego piszą słowo "naprawdę". W tym celu sprawdziliśmy, w jakiej formie internauci wpisywali ten wyraz w wyszukiwarkę Google. Do najczęściej spotykanych haseł należą między innymi: "naprwde", "naorawde", "naprwdę", naprwade", "naprwadę", "naprade". Jest to spowodowane nieznajomością zasady zapisu tego słowa, jednak każdemu zdarza się zapomnieć, jak się pisze naprawdę warto więc w tej sytuacji znaleźć źródło informacji, które rozwieje wszelkie wątpliwości. Wyszukiwarka internetowa po wpisaniu następujących haseł: "na prawdę", "naprawdę pisownia", "naprawdę jak się pisze", "naprawdę czy naprawdę razem", "naprawdę jak sie pisze?", "tak naprawde czy na prawdę", "nie prawda razem czy osobno", "tak na prawdę czy naprawdę", powinna przekierować internautę między innymi na naszą stronę internetową. Jeśli chodzi o to, czy zapisujemy naprawde czy naprawdę słownik umieszczony w zakładce rozwieje wszelkie wątpliwości.
Posiadamy również narzędzie, dzięki któremu możliwe jest sprawdzanie poprawnej pisowni. Można szybko i sprawnie sprawdzić, czy tekst jest prawidłowy pod względem interpunkcyjnym, stylistycznym i ortograficznym. Odwiedzając naszą stronę, pogłębicie wiedzę na temat pisowni słów od razu oraz codzień.
Wystarczy wpisać: "naprawdę na prawdę pisownia", "na prawde czy naprawde jak sie pisze?", "na prawdę razem czy osobno?", "naprawde czy na prawde?", "naprawdę czy na prawdę pisownia", "na prawdę naprawdę pisownia", by poznać właściwy zapis tego wyrazu. Nasze artykuły są przystępne dla każdego, niezależnie od wieku. Staramy się objaśniać wszystko w czytelny sposób, by zasady zapadły w pamięć każdegomu użytkownikaowi języka polskiego.
Warto sprawdzić, w jaki sposób zostały przez nas opisane wyrażenia: na pewno, z powrotem, a także po prostu. Oprócz poprawnej pisowni można znaleźć interesujące informacje dla uczniów. Za pośrednictwem naszych artykułów dowiedzą się oni, jak dzielą się samogloski oraz zaimki, a także znajdzie się definicja części zdania, jaką jest przydawka pytania.
Upewnij się, czy właściwie piszesz oraz czy wiesz, która z tych form jest poprawna: sprzed czy z przed oraz w porządku czy wporządku. Sprawdź również, czy wiesz, kiedy użyć właściwego wyrazu spośród tych dwóch: jakby czy jak by, a także dwóch kolejnych: po prostu czy poprostu – razem czy osobno? Poza tym niech Twoje teksty będą zawsze bez zarzutu – w razie wątpliwości skorzystaj z naszego profesjonalnego korektora pisowni online. Od dziś błyskawiczne sprawdzanie interpunkcji będzie dla Ciebie w zasięgu ręki!
1 Źródło: https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/haslo/NAPRAWDE;5391567.html.