Sfingowany to znaczy jaki? Definicja, synonimy, przykłady
Czy słowo sfingowany z czymś Wam się kojarzy? Na pewno tak. Ale czy te skojarzenia są słuszne? Ten artykuł przybliża definicję tego wyrazu oraz prezentuje jego synonimy.
Muzyka, taniec i śpiew
W pierwszej chwili może się wydawać, że słowo sfingowany może być związane z tańcem lub muzyką. Dlaczego? Ponieważ nurt w muzyce jazzowej oraz rodzaj tańca wykonywany do tej muzyki nosi nazwę swing. Ale jak zauważyliście, mamy tu inną pisownię. Znaczenie również jest inne. Fanom powieści czy seriali kryminalnych znaczenie tego słowa zapewne nie jest obce.
Sfingowany – co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
Sfingowany to najprościej mówiąc świadomie sfałszowany i upozorowany. Sfingowane mogą być różne rzeczy. Sfingować można dowody w jakiejś sprawie. Sfingowane może być również jakieś zdarzenie.
Sfingowany – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy sfingowany, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- upozorowany,
- udawany,
- zamarkowany,
- zmyślony,
- sfałszowany,
- spreparowany,
- sfabrykowany,
- zainscenizowany.
Wyrazy pokrewne
- Sfingować,
- sfingowanie.
Przykłady użycia słowa sfingowany w literaturze
Zawiadomienie o pogrzebie hrabiny Mniszech przypomniało mi w pierwszej chwili epokę, kiedy mi przysyłałeś sfingowane zaproszenia do hrabiny X w nadziei, że — pójdę tam nie zaproszony. Nie wiem, czy ktoś kontynuuje ten żarcik, ale w zeszłym roku dostałem zaproszenie z zupełnie ścisłym nazwiskiem i adresem, bez możności pomyłki, na ślub p. Y. Otóż ja nie znam nikogo z tej rodziny.
Tadeusz Boy-Żeleński, Proust i jego świat
W jej telefonicznej rozmowie dwukrotnie został podkreślony postulat „sporządzenia dowodu wpłaty”. To mogło oznaczać, że miss Normann po oczekiwanym przez nią otrzymaniu materiałów dyplomatycznych musi koniecznie wręczyć Jackowi akt ślubu. Fred posunął się w swych hipotezach nawet tak daleko, że zakwestionował w ogóle sprawę bigamii. Upierał się przy twierdzeniu, że ślub w ogóle nie miał miejsca lub też został sfingowany.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Pamiętnik pani Hanki
Konflikt między Kościołem i państwem gwałtownie się zaostrzył. Mnożyły się aresztowania i procesy przeciw duchowieństwu. Najgłośniejszy był sfingowany proces przeciw biskupowi kieleckiemu Czesławowi Kaczmarkowi, który został aresztowany w styczniu 1951 r. i skazany we wrześniu 1953 r. na kilkunastoletnie więzienie. Dnia 25 września 1953 r. aresztowano prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.
Daniel Olszewski, Dzieje chrześcijaństwa w zarysie