fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie ma czy niema? Jak poprawnie napisać stan posiadania

Czasownika tego używamy codziennie w sytuacji, gdy czegoś nam brakuje. Określa on zarówno stan posiadania, jak i pomaga podkreślić sens bądź jego brak w wypowiedzi. Jednak jak poprawnie to zapisać? Powinniśmy pisać razem czy oddzielnie?

Nie ma czy niema? Jak poprawnie napisać stan posiadania - Polszczyzna.pl

Podstawowe informacje

Na pewno każdy z nas ze szkoły podstawowej pamięta taki moment, gdy nauczyciel mówił: Nie z czasownikami piszemy oddzielnie! Jak wiadomo, czasownik odpowiada na pytania: Co robi? Co się z nim dzieje? Dodatkowo czasownik pomaga nam także określić konkretny stan za pomocą pytania: W jakim jest stanie? Zatem już wiemy, że skoro ma jest czasownikiem, to musimy oddzielić od niego partykułę nie.

Wyjątki od reguły

Niemal każda reguła, bez względu na to, czy dotyczy języka polskiego, czy nie, posiada wyjątki. W tym przypadku takim odstępstwem od reguły są czasowniki, które zostały utworzone od rzeczowników. Przykładem takich wyrazów może być: niedowidzieć, nienawidzić, niedosłyszeć.

Nie ma czy niema? Już wszystko wiadomo!

Po tych wyjaśnieniach mamy nadzieję, że już każdy z naszych czytelników wie, iż poprawna forma to nie ma. Zasada ta obejmuje czasownik ma nie tylko w czasie teraźniejszym, lecz także przeszłym. Piszemy: nie miał, nie miała, nie miało. W czasie przyszłym natomiast zapiszemy to w następujący sposób: nie będzie miała, nie będzie miał, nie będzie miało. Taka sama reguła obowiązuje również liczbę mnogą: nie mają, nie mieli, nie będą mieli.

Być może zainteresuje Cię również tekst: Nie z przymiotnikami – pisownia partykuły nie

Przykłady zdań z formą nie ma

Przykładowe zdania z użyciem tej formy w różnych czasach to:

Nie ma go jeszcze w domu, bo nie wrócił z pracy!
Chciałem jej wytłumaczyć, ale to nie ma sensu.
Pożyczyłbym jej kartki, ale ona nawet nie miała ołówka.
Chciałem wyjechać z nią na wakacje, ale ona nie będzie miała urlopu w tych dniach.

Sklep Nadwyraz.com

Nie ma czy niema? Już nie ma wątpliwości

Wierzymy, że przykłady te będą dla Was pomocne w zapamiętaniu tej reguły. Ponadto chcielibyśmy, aby z internetu i listów ten błąd zniknął na zawsze. Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Jakie inne zasady języka polskiego, które są łamane przez naszych rodaków, przychodzą Wam do głowy?

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X