fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Huk czy chuk? Która forma jest poprawna?

Pisownia przez „ch” i „h” potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Słowo, które jest tematem poniższego poradnika językowego opisuje bardzo głośny, czasem nieprzyjemny dla naszych uszu dźwięk. Który wariant wybrać, gdy chcemy poprawnie zapisać ten wyraz? Huk czy chuk? Odpowiedź poniżej.

Huk czy chuk? Jak to się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest wyłącznie forma huk.

Huk czy chuk? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo huk zawsze należy zapisywać przez h. Dlaczego przyjęła się akurat taka forma pisowni jest trudne do wyjaśnienia, ponieważ nie da się tego wytłumaczyć ogólnymi regułami ortograficznymi języka polskiego. Prawdopodobnie została ona uwarunkowana historycznie.  Dlatego też prawidłowego zapisu trzeba się nauczyć i zapamiętać go.

Być może huk jest słowem zapożyczonym lub wzorowanym na dźwiękonaśladowczych wyrazach występujących w innych językach słowiańskich. W polszczyźnie to słowo istnieje i jest stosowane już od XVII wieku.

Huk jest rzeczownikiem dźwiękonaśladowczym, oznaczający silny, głośny odgłos, zwykle o bardzo niskim tonie. Dźwięk huku może być związany z uderzeniem, wybuchem, upadkiem, wystrzałem, ale również z dźwiękiem pracujących urządzeń i maszyn. Potocznie hukiem określa się również ogólne poruszenie, zamieszanie z powodu jakiejś sprawy.

Huk czy chuk? Przykłady zdań

  • W sylwestrową noc ciągle słychać huk petard.
  • Po defiladzie rozległ się odgłos huku dział.
  • Wyszedł z hukiem trzaskając drzwiami.
  • Z hukiem rzucił klucze na stół.
  • Ten huk maszyn budowlanych sprawia, że nie można się skupić.
  • Na korytarzu wywrócił się rower i narobił huku.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X