fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Skrót od w sprawie. Jak poprawnie go utworzyć?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Jak wygląda skrót od wyrażenia w sprawie? Jak poprawnie go zapisać? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

Skrót od w sprawie - jak poprawnie go utworzyć?

Skrót od w sprawie. Jak wygląda? Poprawna forma

Tworzenie skrótów od dwuczłonowych wyrażeń sprawia problem. Pojawiają się wątpliwości czy skrót zapisać bez kropek, czy z jedną kropką, czy może dwie kropki. Jak jest w przypadku skrótu od w sprawie?

Poprawną pisownią jest jedynie wersja ws., a zatem z jedną kropką na końcu całego skrótu.

Przy zapisie skrótu wyrażenia w sprawie stosujemy zasadę, która mówi, że w skrótach zwrotów wielowyrazowych, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropkę stawia się na końcu takiego skrótu. Oba człony wyrażenia w sprawie zaczynają się spółgłoskami, więc skrót wyrażenia będzie wyglądał ws. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim wyrażeniu zaczyna się od samogłoski.

Skrót od w sprawie. Przykład zdania

  • Uczniowie ws. podbicia legitymacji mają się udać do szkolnego sekretariatu.
  • Dzisiaj w godzinach 18:00-19:00 odbędzie się zebranie mieszkańców ws. remontu ulicy Kawiorowej.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X