fbpx

Skrót PLN – co to znaczy?

Wszyscy z Was, którzy interesują się finansami na pewno znają skrót PLN. Pozostali mogli spotkać ten skrót podczas wizyty w banku lub oglądając lub czytając wiadomości dotyczące spraw ekonomicznych. Co on dokładnie oznacza? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Co oznacza PLN?
Sklep Nadwyraz.com

Skrót PLN – co to znaczy? Rozwinięcie

Skrót PLN to oznaczenie waluty obowiązującej w Polsce, a więc złotego. Jest to jej oficjalne oznaczenie w kodzie ISO 4217, czyli międzynarodowym standardzie zawierającym trzyliterowe kody oraz nazwy walut, przyjęty przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Skrót składa się z trzech liter: dwie odnoszą się do państwa, natomiast trzecia stanowi początek nazwy waluty. Wszyscy znamy takie skróty jak GBP (funt brytyjski), CHF (frank szwajcarski), USD (dolar amerykański).

A zatem PLN oznacza polski złoty nowy. Skrót PLN obowiązuje od przeprowadzonej w 1995 roku denominacji. Przed tą denominacją używany był skrót PLZ.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Skrót PLN – Przykłady zdań

  • Kurs funta brytyjskiego wynosi 5,5751 PLN
  • Kurs dolara wynosi 4,1683 PLN

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X