fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sympatii czy sympati? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Sympatia to obok miłości i przyjaźni bardzo pozytywne uczucie. Do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak to bardzo miłe słowo, dla niektórych użytkowników języka polskiego jest trochę problematyczne nastręczając pewnych trudności. Na czym ta trudność polega? Odmiana przez przypadki. W treści niniejszego poradnika językowego znajdziecie informację jak poprawnie piszemy sympatii czy sympati?

Sympatii czy sympati? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to sympatii.

Sympatii czy sympati? Poprawna forma

Poprawna forma zapisu to sympatii, a więc z podwojonym i na końcu. Rzeczownik sympatia przyjmuje formę sympatii w trzech przypadkach polskiej deklinacji: dopełniaczu (kogo? czego?), celowniku (komu? czemu?) oraz miejscowniku (o kim? o czym?).

Reguła gramatyczna mówi, że jeżeli słowa obcego pochodzenia w podstawowej formie kończą się na –ia, podczas ich odmiany przez przypadki zapisujemy je przez dwa -ii na końcu.

Wyraz sympatia pochodzi od łacińskiego sympatha, które z kolei wywodzi się od greckiego συμπάθεια [sympatheia], co oznacza „cierpieć wspólnie” lub „odczuwać z”.

W języku polskim sympatią nazywamy nasz życzliwy lub przyjazny stosunek wobec kogoś lub czegoś. Gdy okazujemy komuś sympatię przejawia się to naszym przychylnym nastawieniem do tego kogoś lub czegoś.

Nie wolno zapominać też o drugim znaczeniu sympatii. Sympatia to oczywiście również osoba, którą się lubi lub w której jest się zakochanym.

Sympatii czy sympati? Przykłady zdań

  • Codziennie chodzę w odwiedziny do mojej sympatii.
  • Zawsze okazuję tej dziewczynie wyrazy sympatii.
  • Przykro mi, że nie odwzajemniasz mojej sympatii do Ciebie.
  • Chciałbym doświadczyć od ciebie jakichkolwiek dowodów sympatii.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X