fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nowowybudowany czy nowo wybudowany? Która forma jest poprawna?

Wyrażenie, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego bardzo często pojawia się we wszelkich ogłoszeniach dotyczących budownictwa, na przykład kupna i sprzedaży domów. Problem stanowi to, jak prawidłowo je zapisać, łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Mimichodem czy mimo chodem? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nowo wybudowany.

Nowowybudowany czy nowo wybudowany? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu jest pisownia rozdzielna, a więc nowo wybudowany.

Zgodnie z obowiązującą w języku polskim regułą, połączenia przysłówków (a więc wyrazów takich jak: blisko, daleko, łatwo, nisko, średnio, trudno, wysoko) z przymiotnikami i imiesłowami przymiotnikowymi traktowane są jako zestawienia i dlatego należy je zapisywać oddzielnie.

Tak też jest w przypadku nowo wybudowany. Mamy tutaj przysłówek nowo oraz imiesłów przymiotnikowy wybudowany. A zatem prawidłową formę stanowi wariant z pisownią rozdzielną.

Czasem jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Jeżeli jakieś połączenie jest utrwalone, a szczególnie, gdy stanowi element fachowego nazewnictwa, wówczas uznaje się je za jedno słowo. I tak dla przykładu pisownia łączna występuje w następujących przypadkach: zestaw głośnomówiący, sól gruboziarnista, itp.

Nowowybudowany czy nowo wybudowany? Przykłady zdań

  • Zamieszkamy w tym nowo wybudowanym bloku.
  • Dziewczyny poszły na zakupy do tej nowo wybudowanej galerii.
  • Podoba mi się to nowo wybudowane osiedle. Kupiliśmy tutaj dom.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X