fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Teocentryzm – co to jest? Definicja, przykłady użycia, słownik

Czym jest teocentryzm i jaka jest etymologia tego słowa? Jakie są przykłady użycia tego wyrazu? O tym wszystkim w naszym artykule.

Teocentryzm - definicja. Co to jest? Znaczenie, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Teocentryzm – co to jest?

Niektórzy pewnie nadal w pamięci mają szkolne zagadnienia: teocentryzm w średniowieczu czy teocentryzm w literaturze średniowiecza. Wyraz ten kojarzony jest z zestawieniami: teocentryzm średniowiecze, teocentryzm Bogurodzica. Ale czy wiemy, co to jest teocentryzm? Zerknijmy na definicje słownikowe.

Co to jest teocentryzm? Definicja, czyli o znaczeniu słowa

Teocentryzm to pogląd uznający Boga za najwyższą wartość, przyczynę, ośrodek i cel wszystkiego, co istnieje.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Średniowiecze i renesans

Przykłady użycia wyrazu teocentryzm

Podobnie jak teologowie reformacji, również wierzący katolicy z naciskiem podkreślali centralną pozycję Boga w rozważaniach o niebie. Teocentryzm protestancki nie odbiegał zatem od zapatrywań na przyszłe życie, właściwych dla reformatorów katolickich, teologów, mistyków, artystów itd. Bóg był dla nich najbliższym i najważniejszym Przyjacielem, Dawcą wiecznego szczęścia.

Zdzisław Józef Kijas, Niebo w domu Ojca, czyściec dla kogo, piekło w oddaleniu

Tego rodzaju teocentryzm w obrazie nieba nie dziwił nikogo, tym bardziej nie wywoływał zdziwienia u wierzących, którym znane było powiedzenie wielkiego Augustyna: "Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie".

Zdzisław Józef Kijas, Niebo w domu Ojca, czyściec dla kogo, piekło w oddaleniu

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej w specjalności edytorstwo oraz krytyka literacka i artystyczna. Jej zainteresowania polonistyczne koncentrują się głównie wokół językoznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem stylistyki stosowanej i lingwistyki diachronicznej. Chętnie angażuje się w projekty wydawnicze. Prywatnie – amatorka górskich wędrówek i żeglarstwa.