fbpx

Mi czy mnie? Mnie czy mi? Którego zaimka użyć? Wyjaśniamy różnicę

Wybór odpowiedniej formy zaimka ja bardzo często sprawia nam kłopot. Warto wiedzieć, że warianty mi i mnie oznaczają to samo i są równie poprawne, ale nie możemy używać ich zamiennie!

Mi czy mnie? Mnie czy mi? Którego zaimka użyć? Wyjaśniamy różnicę - Polszczyzna.pl

Różnice między mi i mnie

Czym się w takim razie różnią? Akcentowaniem. Mi to nieakcentowana wersja zaimka ja, natomiast mnie ­– akcentowana.
Nieakcentowanego mi użyjemy w środku zdania, np. Podaj mi cukier, Zrobiłam, jak mi się wydawało, Nie chce mi się z tobą rozmawiać.

Niepoprawne jest używanie krótszej formy mi na początku zdania: Mi się to podoba, Mi się wydaje, że mam rację – w końcu nie mamy na myśli żadnych misiów. 🐻

Z kolei mnie zawsze stoi w pozycji akcentowanej: na początku lub na końcu zdania i w połączeniach z przyimkami: Mnie się ten film podobał, Od dłuższego czasu przyglądał się tylko mnie, To na mnie spoczywa odpowiedzialność za to zadanie.

Podkreślenie wypowiedzi

Niekiedy możemy użyć akcentowanej formy mnie w środku zdania – aby podkreślić to, co chcemy powiedzieć. Jak to wygląda wygląda w praktyce? Proszę, podaj mi cukier Poprosiłam, żebyś mnie podał cukier, a nie jemu.

To nie wszystko

W języku polskim jest więcej par, które rządzą się tymi samymi zasadami: ci i tobie, go i jego, mu i jemu. Poprawne zdania to zatem: Powiem ci coś w sekrecie i Zdradziłam ten sekret tylko tobie; Nie mogę go zapomnieć i Jego mam ciągle w sercu oraz Przygotowałam mu niespodziankę i Jemu trudno zrobić jakąkolwiek niespodziankę.

Sklep Nadwyraz.com

Artykuł Mi czy mnie? Mnie czy mi? Którego zaimka użyć? Wyjaśniamy różnicę został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego formy mi oraz mnie są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X