fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Mi czy mnie? Mnie czy mi? Którego zaimka użyć? Wyjaśniamy różnicę

Wybór odpowiedniej formy zaimka ja bardzo często sprawia nam kłopot. Warto wiedzieć, że warianty mi i mnie oznaczają to samo i są równie poprawne, ale nie możemy używać ich zamiennie!

Mi czy mnie? Mnie czy mi? Którego zaimka użyć? Wyjaśniamy różnicę - Polszczyzna.pl

Różnice między mi i mnie

Czym się w takim razie różnią? Akcentowaniem. Mi to nieakcentowana wersja zaimka ja, natomiast mnie ­– akcentowana.
Nieakcentowanego mi użyjemy w środku zdania, np. Podaj mi cukier, Zrobiłam, jak mi się wydawało, Nie chce mi się z tobą rozmawiać.

Niepoprawne jest używanie krótszej formy mi na początku zdania: Mi się to podoba, Mi się wydaje, że mam rację – w końcu nie mamy na myśli żadnych misiów. 🐻

Z kolei mnie zawsze stoi w pozycji akcentowanej: na początku lub na końcu zdania i w połączeniach z przyimkami: Mnie się ten film podobał, Od dłuższego czasu przyglądał się tylko mnie, To na mnie spoczywa odpowiedzialność za to zadanie.

Podkreślenie wypowiedzi

Niekiedy możemy użyć akcentowanej formy mnie w środku zdania – aby podkreślić to, co chcemy powiedzieć. Jak to wygląda wygląda w praktyce? Proszę, podaj mi cukier Poprosiłam, żebyś mnie podał cukier, a nie jemu.

To nie wszystko

W języku polskim jest więcej par, które rządzą się tymi samymi zasadami: ci i tobie, go i jego, mu i jemu. Poprawne zdania to zatem: Powiem ci coś w sekrecie i Zdradziłam ten sekret tylko tobie; Nie mogę go zapomnieć i Jego mam ciągle w sercu oraz Przygotowałam mu niespodziankę i Jemu trudno zrobić jakąkolwiek niespodziankę.

Artykuł Mi czy mnie? Mnie czy mi? Którego zaimka użyć? Wyjaśniamy różnicę został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego formy mi oraz mnie są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.