fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niestety czy nie stety? Jak to zapisać? Poprawna forma

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Niestety czy nie stety? O tym możecie przeczytać poniżej.

Niestety czy nie stety? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma niestety.

Niestety czy nie stety? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Niestety czy nie stety?

Jedyną poprawną pisownią jest niestety, a więc zapis łączny, jest to jedno słowo. Prawdopodobnie pisownia ta jest uwarunkowana historycznie, bowiem niestety pochodzić może z języka staropolskiego, gdzie istniało wyrażenie niestoty mnie, które oznaczało biada mi, mój pech.

Niepoprawny zapis rozdzielny można wyjaśnić również błędnym przekonaniem o istnieniu słowa stety (używanym w znaczeniu na szczęście), które to pozbawione partykuły nie jest stosowane jako przeciwieństwo dla niestety.

Jednak w języku polskim nigdy takie słowo jak stety nie istniało. Lepiej go unikać. Jeżeli chcemy użyć przeciwnego słowa do niestety, właściwiej jest stosować wyrażenie na szczęście.

Wyraz niestety jest partykułą, którą wyrażamy żal z powodu, że jakaś sytuacja miała miejsce lub go nie miała. To zależy od okoliczności. Słowo niestety ma charakter ekspresywny. Jego zastosowanie w wypowiedzi podkreśla, że wydarzenie lub coś, o czym się wypowiadamy jest nie po naszej myśli.

Niestety czy nie stety? Przykłady zdań

  • Moja siostra niestety zachorowała na grypę, więc nie będzie jej w szkole.
  • Niestety przegraliśmy ten mecz, więc nie zagramy w fazie pucharowej.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.