fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niewygodnie czy nie wygodnie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wygoda jest czymś, co zaspokaja czyjeś potrzeby lub ułatwia wykonywanie jakichś czynności. Każdy lubi jak coś jest wygodne. Natomiast przeciwieństwo wygody, czyli jej brak, nie jest czymś przyjemnym, ani czymś, czego chętnie byśmy doświadczali. To słowo sprawia też problemy w poprawnej pisowni. Która z nich jest prawidłowa? Łączna czy rozdzielna? Tego dowiecie się z treści poniższego tekstu.

Niewygodnie czy nie wygodnie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma niewygodnie.

Niewygodnie czy nie wygodnie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia partykuły nie z różnymi częściami mowy takimi jak czasownik, przymiotnik czy przysłówek, nastręcza wielu trudności niektórym użytkownikom języka polskiego. Jak prawidłowo zapisać słowo, którym określimy, że coś nie daje nam wygody? Niewygodnie czy nie wygodnie?

Poprawną formą zapisu jest pisownia łączna, a więc niewygodnie. To jedno słowo. Niewygodnie jest połączeniem partykuły nie z przysłówkiem wygodnie, a zgodnie z regułą ortograficzną obowiązującą w języku polskim, która mówi jasno, że gdy przysłówki występują w stopniu równym, wówczas w takich konstrukcjach językowych partykułę nie zapisujemy łącznie z tymi przysłówkami.

Niewygodnie czy nie wygodnie? Przykłady zdań

  • W tych butach jest mi bardzo niewygodnie.
  • W garniturze czuję się niewygodnie.
  • Siedziała na murku, ale po chwili było jej niewygodnie.
  • Na tej ławce siedzi się bardzo niewygodnie.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X