fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Topless – co to znaczy? Definicja, etymologia, przykłady użycia

Z całą pewnością wszyscy – albo przynajmniej większość – spotkali się z określeniem topless. Pewne jest też to, że topless budzi skrajne emocje. Są tacy, dla których nie jest żadnym problemem, ale nie brakuje też takich, których oburza. Co oznacza słowo topless? Skąd pochodzi? Dowiecie się tego z lektury niniejszego artykułu.

Topless co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Topless – co to jest? Definicja słowa

Słowo topless może występować w funkcji rzeczownika, przymiotnika i przysłówka.

  • W formie rzeczownikowej topless oznacza rodzaj damskiego ubrania, na przykład strój kąpielowy, który składa się tylko z majtek, a więc bez biustonosza, czyli górnej części zasłaniającej piersi. Topless może też odnosić się do kobiety, która jest naga powyżej talii i bioder.

  • W formie przymiotnikowej topless oznacza ‘taki, który nie zakrywa piersi’.

  • W formie przysłówkowej topless oznacza ‘nie okrywając piersi’, czyli w stroju ograniczonym wyłącznie do majtek.


Topless na świecie

Topless jest bardzo różnie postrzegane przez ludzi, a normy społeczne, które go dotyczą, zależą od wielu czynników. Głównym wyznacznikiem tego, jaki jest do niego stosunek, są uwarunkowania kulturowe.

Od najdawniejszych czasów w cywilizacji europejskiej widok nagich kobiecych piersi miał bardzo silny podtekst seksualny. Z kolei w kulturach Afryki, Ameryki Południowej czy Oceanii podejście do tego było diametralnie inne, a bycie topless – czymś naturalnym. Do dziś kobiety reprezentujące niektóre grupy ludności żyjące w sposób pierwotny, zamieszkujące wspomniane terytoria, nie zasłaniają swoich piersi, a jedyną częścią ciała, którą zakrywają, są narządy płciowe.

Jednak w krajach zachodnich istnieją normy społeczne, które wymagają od kobiet zakrywania piersi w pewnych miejscach i sytuacjach. Widok nagich kobiecych piersi jest bardzo mocno nacechowany erotycznie, dlatego topless nie zawsze spotyka się z aprobatą i zrozumieniem. Z tego powodu nie we wszystkich miejscach kobiety chcące chodzić w stroju topless mogą to swobodnie robić.

Zakaz bycia topless w przypadku kobiet obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych. Takich ograniczeń nie ma z kolei na przykład na plażach dla nudystów, ale i na niektórych zwyczajnych, gdzie można opalać się bez górnej części garderoby.

Topless – połączenia wyrazowe

  • Nosić topless,
  • zakładać topless,
  • kostium topless,
  • opalać się topless,
  • bary, myjnie samochodowe, salony fryzjerskie topless,
  • modelka, tancerka topless.

Topless – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. topless
D. toplessu
C. toplessowi
B. topless
N. toplessem
Ms. toplessie
W. toplessie
liczba mnoga
M. toplessy
D. toplessów
C. toplessom
B. toplessy
N. toplessami
Ms. toplessach
W. toplessy

Topless – etymologia wyrazu

Wyraz topless jest zapożyczeniem z języka angielskiego. Samo słowo jest połączeniem dwóch innych: top – ‘górna część’ oraz less – ‘bez’. Powstałe w ten sposób słowo topless, tłumaczy się jako ‘bez góry’

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu topless z literatury i prasy

Jeżeli w moim życiu ma pojawić się miłość, niech przyjdzie do mnie sama. Miłość, jak pocałunek prosto w usta, nad którym nie sposób przejść do porządku dziennego. To kobieta powinna mnie wybrać, a nie odwrotnie. Na początku przychodziło mi z najwyższym trudem trzymanie się tej zasady, w ośrodku wypoczynkowym nad Morzem Śródziemnym pełno było pięknych i skąpo odzianych przedstawicielek płci odmiennej, na plaży wiele z nich, ślicznie opalonych, przechadzało się brzegiem w stroju topless, podczas wakacji w nocnych klubach, kawiarenkach, dyskotekach można było nawiązać wiele znajomości. Większość turystów i turystek oczekiwała na urlopie jakiejś przygody, która pozwoliłaby im zapomnieć o smutkach codzienności.

Waldemar Borzestowski, Bulterier Samson i ja

U schyłku lat 70. bikini spowszedniało i dzisiaj stanowi nieodzowny element mody plażowej. Zanim jednak to nastąpiło, ludzkość czekały jeszcze dwie bikiniarskie rewolucje. Pierwszą wywołał w 1968 roku austriacko-amerykański projektant Rudi Gernreich, który wprowadził na rynek monokini (zwany także topless bikini). Górny element stroju według jego koncepcji zredukowany został do... dwóch pasków skrzyżowanych między piersiami.

Agata Markowicz, Śmiało pokazuj ciało [w] „Dziennik Zachodni”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.