fbpx

Pojedynczy czy pojedyńczy? Wyjaśniamy, który zapis jest poprawny

W tym przypadku tylko jeden sposób zapisu jest prawidłowy – pojedynczy.

ojedynczy czy pojedyńczy? Wyjaśniamy, który zapis jest poprawny - Polszczyzna.pl

Definicja wyrazu pojedynczy

W języku polskim omawiany przymiotnik ma kilka znaczeń:

  1. ‘występujący osobno, rozpatrywany w oderwaniu od innych’, np. Rzucał tylko niewyraźne, pojedyncze słowa, których nie rozumiałam.
  2. ‘składający się z jednego tylko elementu, przeciwstawny czemuś wielokrotnemu’, np. Na scenę byli wywoływani pojedynczo, by potem wspólnie odebrać nagrodę.
  3. ‘przeznaczony dla jednej osoby’, np. Koszt wynajęcia pojedynczego pokoju w hotelu jest wyższy niż przeznaczonego dla dwóch lub więcej osób.

Dlaczego pojedynczy?

Taki sposób zapisu wynika z historii języka: przymiotnik pojedynczy pochodzi od rzeczownika pojedynek (pierwotnie ‘osoba występującą po jedynku, tzn. w pojedynkę’; obecnie ‘walka dwóch osób’), w którym głoska n jest twarda. Ta twardość przeszła również na powstały wyraz pochodny, stąd zapis pojedynczy. Dotyczy to także innych wyrazów: pojedynczo, pojedynczość, niepojedynczy.

Skąd się biorą wątpliwości?

W polszczyźnie istnieją podobnie zakończone wyrazy, w których występuje miękka głoska ń, np. gończy, szaleńczy, młodzieńczy itp. Musimy jednak pamiętać, że we wskazanych przykładach podstawą słowotwórczą są wyrazy ze zmiękczeniem: goniec, szaleniec, młodzieniec. Jak wyjaśniliśmy w akapicie powyżej, nie dotyczy to wyrazu pojedynczy, który pochodzi od słowa z twardą głoską n (pojedynek). Aby ułatwić sobie zapamiętanie poprawnej pisowni omawianego wyrazu (i nie tylko!), warto mieć w pamięci tę zasadę.

Artykuł Pojedynczy czy pojedyńczy? Wyjaśniamy, który zapis jest poprawny został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyraz pojedynczy jest poprawną formą, a pojedyńczy – nie.

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X