Usytuowanie czy usytułowanie? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Tytułowym słowem określamy miejsce zajmowane przez kogoś lub coś względem otoczenia. W użyciu są również jego liczne synonimy. Jednak na samym początku do wyjaśnienia jest kwestia, jak prawidłowo zapisać ten wyraz. Usytuowanie czy usytułowanie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Usytuowanie czy usytułowanie? Poprawna forma
Poprawna forma zapisu to usytuowanie.
Ponieważ usytuowanie jest słowem obcego pochodzenia, jego pisowni nie da się wytłumaczyć żadną z reguł, które wyjaśniają polską gramatykę i ortografię. W związku z tym trzeba się jej nauczyć.
Poprawny zapis wyrazu usytuowanie wyjaśnia jego pochodzenie. Źródła podają, że usytuowanie pochodzi od łacińskiego situere, co oznacza zlokalizować. Z łaciny słowo przeszło do języka francuskiego, a francuskie situer, umiejscawiać trafiło do polszczyzny, dając początek pojęciu usytuowanie.
Język polski zna również bardzo wiele synonimów wyrazu usytuowanie. Zaliczają się do nich: położenie, lokalizacja, ulokowanie, miejsce, rozmieszczenie, pozycja, ustawienie, ekspozycja, umiejscowienie, rozlokowanie.
Usytuowanie czy usytułowanie? Przykłady zdań
- Na mapie przedstawiającej plan miasta, można znaleźć usytuowanie wszystkich ważnych budynków, które się w nim znajdują.
- Na sprawdzianie z geografii musieliśmy zaznaczyć usytuowanie stolic polskich województw.