fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W prost czy wprost? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Czasem zapis nawet najprostszych słów potrafi przysporzyć problemów. Choć może wydawać się to niemożliwe, tak jest też w przypadku słowa będącego tematem niniejszego tekstu. Która forma jest prawidłowa? W prost czy wprost? Odpowiedź poniżej.

Wprost czy w prost - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma wprost.

W prost czy wprost? Poprawna forma

Słowo wprost zapisujemy łącznie. To jedyna poprawna forma. Wprost jest zrostem, który powstał w wyniku połączenia wyrażenia przyimkowego. Tego typu zrosty, które zostały utworzone w trakcie rozwijania się języka, zawsze muszą być zapisywane łącznie.

Określenie wprost dotyczy sytuacji, w której podążamy bezpośrednio do jakiegoś celu, po najkrótszej linii prowadzącej do danego punktu. To także bezpośrednie wypowiedzi, bez zbędnych zawiłości. Wprost to inaczej szczerość i otwartość zachowania.

Synonimy wyrazu wprost to: otwarcie, szczerze, bezpośrednio, po prostu, jasno, jednoznacznie, klarownie, przejrzyście, bez owijania w bawełnę, prosto z mostu, prosto w oczy.

W prost czy wprost? Przykłady zdań

  • Powiedz wprost o co Ci chodzi.
  • Ona jest bardzo szczera. Zawsze wszystko mówi wprost.
  • Podróż do tej miejscowości trwała tylko dwie godziny, więc jechały wprost do celu, bez zbędnych postojów.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X