Wyuzdany – czyli jaki? Definicja, synonimy, przykłady użycia, słownik
Co znaczy, że ktoś jest wyuzdany? Jakie cechy przejawia osoba wyuzdana? Jakich słów można użyć w zastępstwie? Wyjaśnienia znajdziecie w treści tego tekstu.
Wyuzdany – pochodzenie słowa
Pochodzenie tego przymiotnika może zdziwić, a nawet zaszokować, ponieważ ma związek z jazdą konną. Początkowo odnosiło się do konia, któremu zdjęto uzdę oraz całą uprząż.
Wyuzdany – co to znaczy? Definicja słowa
Przymiotnik wyuzdany używany jest jako pejoratywne określenie osoby zachowującej się w sposób niemoralny w zakresie spraw seksualnych. Człowiek wyuzdany zbyt śmiało podchodzi do spraw związanych z nagością i seksem. Wyuzdany to ktoś, kto jest pozbawiony wszelkich hamulców moralnych. To zachowanie osoby wyuzdanej budzi u innych zgorszenie z tego powodu. Wyraz takiej niemoralności nazywa się wyuzdaniem.
Wyuzdany – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy słowo wyuzdany, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- rozwiązły,
- rozpasany,
- sprośny,
- lubieżny,
- frywolny,
- plugawy,
- obleśny,
- nierządny,
- niemoralny,
- bezwstydny,
- nieprzyzwoity,
- niecenzuralny,
- nieobyczajny,
- nieskromny,
- nieczysty,
- grzeszny,
- orgiastyczny,
- świński,
- rozpustny,
- wszeteczny.
Wyuzdany – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym wyrazem
- Wyuzdany seks, taniec,
- wyuzdana miłość,
- wyuzdany człowiek.
Przykłady użycia wyrazu wyuzdany
Najpopularniejszym latynoskim tańcem jest salsa. Taniec ten oparty na niezwykłej muzyce jest pochodną mieszaniny elementów wielu kultur – hiszpańskiego języka, afrykańskich instrumentów, jazzu. Istnieją oczywiście także inne latynoskie tańce – kubańska rumba i cha-cha, brazylijska samba i argentyńskie tango. Warto zatrzymać się przy tym ostatnim tańcu. Kiedy na początku XX wieku tango zawitało w Europie, wywołało ono nieskrywaną falę oburzenia. Uważano je za taniec wysoce nieprzyzwoity, wyuzdany. Tymczasem mimo iż wydaje się, że jest to taniec naładowany sporym ładunkiem erotyzmu, jest wprost przeciwnie.
Kiedy tancerz tworzy taniec, „Nowiny Raciborskie” nr 26
Krótką chwilę ciszy rozerwał niepokojący, wyuzdany śmiech. Uciekinierzy schronili się w głębi korytarza, zawarli drzwi i stanęli oparci o ścianę. Tkwili w bezruchu. Wszystkim się zdawało, że już i od Żegnańca dobiegają głosy napastników. Po chwili usłyszeli łomot spadającego kamienia.
Deotyma, Branki w jasyrze