Tą czy tę? Która z tych form jest poprawna?

Odmiana zaimka ten w bierniku rodzaju żeńskiego sprawia nieco kłopotu, ale w normie wzorcowej polszczyzny właściwa jest tylko forma .

Dlaczego to takie problematyczne? Ponieważ wszystkie zaimki rodzaju żeńskiego w bierniku liczby pojedynczej kończą się na , np. tamtą dziewczynę, moją koleżankę, więc analogicznie nasuwa się forma .

Co ciekawe, jeszcze na początku XIX wieku odmiana zaimków była jednolita – wszystkie kończyły się na –ę, np. swoję kochaną mamę, moję ulubioną zabawę. Jednak z czasem wszystkie zaimki poza omawianym dostosowały swoją odmianę do przymiotników i przyjęły końcówkę .

Trudno stwierdzić, dlaczego oparło się tej regule. Być może z czasem się jej podda, tym bardziej że już teraz językoznawcy dopuszczają użycie w bierniku formy w swobodnych, potocznych sytuacjach.

Jednym ze sposobów na poprawne używanie tego zaimka może być zasada dostosowania końcówki do rzeczownika: tę skakankę, tę kobietę. Uwaga! Pamiętajcie, żeby patrzeć tylko na rzeczownik, nigdy na przymiotnik, aby się nie pomylić: tę ciekawą książkę, tę niebieską sukienkę. Przeczytaj: Poza tym czy pozatym? Który zapis jest poprawny?

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.