fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Załączam czy załonczam? Która forma jest poprawna?

Tytułowy dylemat językowy stanowi jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących poprawności gramatycznej. Część z użytkowników języka polskiego nie ma najmniejszych wątpliwości, która z tych form jest poprawna, ale są również i tacy, którzy nagminnie używają niepoprawnej formy zarówno w mowie jak i piśmie. W poniższym tekście znajdziecie potrzebne informacje na temat poprawnej formy.

Załączam czy załonczam? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma załączam.

Załączam czy załonczam? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyna poprawna forma to oczywiście załączam.

Załączam stanowi przykład reguły ortograficznej, która mówi, że "ą" zapisujemy przed spółgłoskami zwarto-szczelinowymi, do których zaliczają się: c, ć, cz, dz, dź, dż.

Analogicznie zapisujemy inne podobne słowa, czyli odłączam, włączam i wyłączam. Ich zapis reguluje ta sama zasada.

Wskazówką do zapamiętania poprawnej formy może być również bezokolicznik czasownika załączam, którym jest załączyć, a nie załanczyć.

Załączam to czasownik w pierwszej osobie liczby pojedynczej, pochodzący od bezokolicznika załączyć. Oznacza dodawać coś na przykład instrukcję, kosztorys, kserokopię czegoś, streszczenie, zaproszenie, zaświadczenie, zdjęcie, do jakiegoś pisma lub dokumentu lub innych rzeczy, które wymagają jakichś dodatkowych objaśnień.

Załączam czy załonczam? Przykłady zdań

  • Do listu załączam też nasze zdjęcia z wakacji. Serdecznie Was pozdrawiamy!
  • Wysłałem Pani aparat fotograficzny, który Pani ode mnie kupiła. Załączam także instrukcję obsługi.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.