fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie do końca czy nie dokońca? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Gdy w naszych wypowiedziach używamy sformułowania znajdującego się w tytule tego poradnika językowego, to oczywiście chcemy w ten sposób wyrazić, że coś nie jest albo nie odbywa się tak jak powinno. Jak poprawnie zapisać ten zwrot? Nie do końca czy nie dokońca? Odpowiedź poniżej.

Nie do końca czy nie dokońca? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nie do końca.

Nie do końca czy nie dokońca? Poprawna forma

Nie do końca zawsze zapisujemy rozdzielnie. W tym wyrażeniu każde ze słów jest osobne. Sformułowanie nie do końca stanowi tak zwaną frazą przysłówkową. Wszystkie konstrukcje wyrazowe tego typu zapisujemy rozdzielnie. Warto jednak nauczyć się prawidłowej pisowni, dzięki temu nie popełnimy błędu przy pisowni wyrażenia nie do końca.

Nie do końca czy nie dokońca? Poprawna forma już znana

Nie do końca inaczej oznacza niezupełnie. Zazwyczaj występuje jako odpowiedź, będąca reakcją, którą delikatnie chcemy zaznaczyć i wskazać, że nie zgadzamy się z rozmówcą.

Nie do końca czy nie dokońca? Przykłady zdań

  • Nie do końca jestem pewny czy to dobre rozwiązanie./li>
  • Nie do końca jestem zadowolony z takiego stanu rzeczy.
  • To zadanie z matematyki jest bardzo skomplikowane i nie do końca je rozumiem. Czy mogłabyś mi je wytłumaczyć?
  • Przeczytałem tę książkę, ale nie do końca. Zostały mi jeszcze dwa rozdziały.

Nie do końca czy nie dokońca? Przykłady z literatury

Mówią, że człowiek sam kieruje swoim losem, ale to nie do końca prawda. Czasem ten los prowadzi nas bezdrożami bez naszej woli, przeczołga przez życie, rzuca kłody pod nogi, doświadcza okrutnie, jakby wystawiał człowieka na próbę i sprawdzał, ile jeszcze może znieść.

Wioletta Sawicka, Wyspy szczęśliwe

Wiesz, wystarczy spojrzeć wstecz, żeby nagle zrozumieć działanie przeznaczenia. I to, że często właśnie ludzie kultury je kształtują. Sami nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę, że są w jakimś sensie narzędziami. Myślącymi narzędziami.

Małgorzata Musierowicz, Feblik

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.