fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zarazem czy za razem? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Za razem czy zarazem? O tym możecie przeczytać poniżej.

Zarazem czy za razem? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne, jednak nie w każdym kontekście. Wyjaśnienie poniżej.

Zarazem czy za razem? Jak to zapisać? Poprawna forma

W tym przykładzie obie formy zarazem i za razem, są poprawne, z tym że wariant z pisownią rozdzielną jest poprawny tylko w jednym przypadku. Więcej informacji na ten temat w dalszej części tekstu.

Zarazem pisane łącznie jest synonimem słowa jednocześnie. Wyraz ten uznaje się za partykułę wskazującą na występowanie kilku zjawisk, stanów w tym samym czasie, miejscu.

Poprawna pisownia tego wyrażenia w znaczeniu równocześnie to zarazem. Jest to jedno z tych wyrażeń, którego pisowni trzeba się nauczyć i ją zapamiętać.

Natomiast forma z pisownią rozdzielną, czyli za razem jest poprawna, ale spotyka się ją przede wszystkim w konstrukcji raz za razem, który oznacza bezustannie, wciąż, co chwila, raz po razie, raz w raz, raz po raz.

Należy pamiętać o tym, aby nie mylić tych dwóch form.

Zarazem czy za razem? Przykłady zdań

Przykłady z użyciem zarazem

  • Nasza zawodnicza wygrała ostanie zawody i zarazem ustanowiła nowy rekord Polski.
  • Robert Lewandowski jest jednym z najlepszych piłkarzy w Polsce i zarazem na świecie.
  • Moja wychowawczyni uczy fizyki i matematyki zarazem.

Przykłady z użyciem za razem

  • Moja siostra raz za razem gdy uczy się słówek z angielskiego powtarza je razem ze swoją koleżanką. We dwie lepiej im się uczy.
  • Mecz był bardzo wyrównany. Bramki padały raz za razem. Wynik to remis.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.