fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Co to znaczy cd.?

Chojny czy hojny? W niniejszym artykule rozwiejemy wątpliwości co do zapisu tego słowa. Przeczytajcie go, aby dowiedzieć się, jak inaczej powiedzieć o szczodrym darczyńcy lub łaskawym geście. Chojny czy hojny? Odpowiedź, jak to się pisze, znajduje się poniżej.

Co to znaczy cd.? Rozwinięcie skrótu. Poradnia. Polszczyzna.pl

Co to znaczy cd.? Rozwinięcie skrótu

 

Skrót cd. pochodzi od wyrażenia ciąg dalszy. Używa się go na końcu części jakiegoś tekstu jako zapowiedź, że na kolejnej stronie będą następne jego części. Można go także zastosować na początku części tekstu, wtedy jest to sygnał, że na stornie poprzedniej są części wcześniejsze.

Skrót c.d. jest niepoprawny. Zasada bowiem mówi, że gdy skracamy zwroty wielowyrazowe, kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w tej nazwie zaczyna się od samogłoski. W skrócie cd. oba słowa zaczynają się spółgłoską, w związku z tym zapisujemy tylko jedną kropkę, na końcu tegoż skrótu. Identycznie rzecz się ma w przypadku rozwiniętej wersji tego wyrażenia – ciąg dalszy nastąpi. Zgodnie z powyższym, skrót od tego wyrażenia to cdn. Skrót c.d.n. jest więc błędny.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady z literatury

Oprócz krwiodawców na uroczystość przybyli zaproszeni goście: cd. na str. 10.

Zygmunt Baran, Honorowi dawcy krwi

Faktycznie, na początku protokołu przesłuchań policjant utajnił dane świadka, lecz na następnej stronie napisał: cd. protokołu przesłuchania świadka - i tu jego imię i nazwisko.

PAP: Kłopoty z incognito, „Dziennik Polski”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.