fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Hindusi czy Indyjczycy? Kto mieszka w Indiach? Która forma jest poprawna?

Indie to azjatyckie państwo, które charakteryzuje się wielokulturowością. Zamieszkują tam nie tylko wyznawcy hinduizmu czy buddyzmu, ale też chrześcijanie i muzułmanie. Czy w takim razie wszystkich mieszkańców Indii możemy nazwać hindusami? Hindusi czy Indyjczycy? Która z tych form jest poprawna? Tego możecie się dowiedzieć z poniższego artykułu.

Hindusi czy Indyjczycy? Kto mieszka w Indiach?

Poprawne są obie formy Hindusi i Indyjczycy, jednak nie w każdym kontekście. Wyjaśnienie znajdziecie poniżej.

Hindusi czy Indyjczycy? Poprawna forma

W języku polskim mamy pewien problem z tym jak powinna brzmieć poprawna nazwa mieszkańców tego azjatyckiego państwa. Hindusi czy Indyjczycy? Tutaj stosujemy pewne rozróżnienie.

Po pierwsze mamy Hindusów i hindusów. Ci pierwsi to mieszkańcy Indii, ci drudzy (nazwa pisana małą literą) to wyznawcy hinduizmu. Wyznawców hinduizmu możemy określić nie tylko hindusami, ale też hinduistami.

Po drugie, ogólna nazwa wszystkich mieszkańców ma kilka wariantów. Możemy zatem powiedzieć, że w Indiach mieszkają Hindusi (pisane dużą literą), Indusi (forma przestarzała) lub Indyjczycy.

Hindusi czy Indyjczycy? Przykłady zdań

  • Hindusi są jednym z najliczniejszych narodów świata.
  • Czasem mieszkańców Indii nazywa się Indyjczykami.
  • Społeczeństwo Indyjczyków jest bardzo zróżnicowane.
  • Hindusi posługują się językiem hindi.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X