fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zawczasu czy za wczasu? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Popularne powiedzenie mówi, że przezorny zawsze ubezpieczony. Trudno się z tym nie zgodzić, bo jest w tym sporo racji. Warto być przygotowanym na każde okoliczności. Takie działanie przewidujące różne sytuacje możemy określić tytułowym zwrotem. Jak poprawnie go zapisać, zawczasu czy za wczasu? Który zapis będzie prawidłowy? Odpowiedź poniżej.

Zawczasu czy za wczasu? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma pisana łącznie: zawczasu.

Zawczasu czy za wczasu? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają duże trudności użytkownikom języka polskiego. Jak poprawnie zapisać tytułowe wyrażenie, zawczasu czy za wczasu?

Określenie zawczasu zawsze zapisujemy łącznie. Wyrażenie zawczasu jest tak zwanym zrostem językowym. Zwrot zawczasu powstał więc na drodze ewolucji języka polskiego. Pochodzi od staropolskiego wyrażenia przyimkowego, które niegdyś zapisywano rozdzielnie jednak z czasem zaczęto stosować zapis łączny. Zgodnie z obecnymi zasadami obowiązującymi we współczesnej polszczyźnie, wszystkie zrosty zawsze piszemy łącznie.

Sformułowanie zawczasu stosujemy, gdy chcemy powiedzieć, że coś się wydarzyło, zostało wykonane lub nastąpi wykonanie jakiegoś działania przed ustalonym terminem lub innym działaniem, zadaniem.

Sklep Nadwyraz.com

Zawczasu czy za wczasu? Przykłady zdań

  • Lepiej zawczasu przygotować się na ten sprawdzian z geografii.
  • Twoi rodzice mają niedługo rocznicę ślubu. Trzeba zawczasu pomyśleć o jakimś prezencie.
  • Przed zakupami dobrze jest zawczasu zrobić listę, co chce się kupić. Dzięki temu niczego się nie zapomni.
  • Spakuj zawczasu zeszyty i podręczniki na jutrzejsze lekcje.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.