fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Skrót od nie dotyczy. Jak poprawnie go utworzyć?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Jak wygląda skrót od wyrażenia nie dotyczy? Jak poprawnie go zapisać? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

Skrót od nie dotyczy - jak poprawnie go utworzyć?

Skrót od nie dotyczy. Jak wygląda? Poprawna forma

Tworzenie skrótów od dwuczłonowych wyrażeń sprawia problem. Pojawiają się wątpliwości czy skrót zapisać bez kropek, czy z jedną kropką, czy może dwie kropki. Jak jest w przypadku skrótu od nie dotyczy?

Poprawną pisownią jest jedynie wersja nd., a zatem z jedną kropką na końcu całego skrótu.

Przy zapisie skrótu wyrażenia nie dotyczy stosujemy zasadę, która mówi, że w skrótach zwrotów wielowyrazowych, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropkę stawia się na końcu takiego skrótu. Oba człony wyrażenia nie dotyczy  zaczynają się spółgłoskami, więc skrót wyrażenia będzie wyglądał nd. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim wyrażeniu zaczyna się od samogłoski.

Skrót od nie dotyczy. Przykłady zdań

  • Zakaz parkowania nd. karetek pogotowia.
  • W związku z wymianą instalacji hydraulicznej mogą nastąpić przerwy w dostawie wody. Informacja nd. mieszkańców ulicy Kawiorowej 20 i 30.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X