fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chciałabym czy chciała bym? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Przypuszczenia często goszczą w naszych wypowiedziach. Chciałabym czy chciała bym? W niniejszym artykule znajdziecie odpowiedź w jaki sposób zapisać to słowo wyrażające chęć zrobienia lub posiadania czegoś.

Chciałabym czy chciała bym?Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pisana łącznie: chciałabym.

Chciałabym czy chciała bym? Poprawna forma

Słowo chciałabym należy zapisywać łącznie. Wyłącznie ten wariant zapisu jest jego poprawną formą. Nie ma od tego żadnych wyjątków. Pisownia rozdzielna jest zatem błędna. Chciałabym jest to wyraz, który posiada końcówkę -bym, co wskazuje na to, że wyraża on przypuszczenie. Zgodnie z ogólnymi zasadami pisowni, -bym zawsze należy zapisywać łącznie z formami osobowymi czasowników.

Chciałabym to słowo, wyrażające chęć oraz nadzieję. Odnosi się do planów, celów, zamierzeń, marzeń. Występuje jedynie jako wypowiedź kobiety, w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Chciałabym czy chciała bym? Przykłady zdań

  • Chciałabym kupić sobie nową bluzkę i sukienkę.
  • Chciałabym z Tobą porozmawiać. Znajdziesz dla mnie czas?
  • Nie chciałabym Ci przeszkadzać, czy masz może wolną chwilę?
  • Nie wiem czy chciałabym zobaczyć ten film.

Chciałabym czy chciała bym? Przykład z literatury

Chciałabym móc sobie pozwolić na codzienne zgłębianie tajemnic języka, na poznawanie go z różnych perspektyw. Nie mam na myśli powrotu na studia, lecz samodzielną naukę. Chętnie powrócę do książek, które czytałam podczas przygotowań do egzaminów. Ale czuję, że dziś to czytanie miałoby inny charakter. Pozbawione byłoby presji, wielkiego stresu związanego z niepewnością, czy zdam.

Paulina Mikuła, Mówiąc inaczej

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.