A więc czy awięc? Która forma jest poprawna?
Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? A więc czy awięc? W przypadku tego wyrażenia często pojawia się również pytanie, czy może ono rozpoczynać zdanie. O tym możecie przeczytać poniżej.
Poprawna jest tylko forma a więc.
A więc czy awięc? Jak to zapisać? Poprawna forma
Jedyną poprawną formą jest zapis rozdzielny.
Znaczenia zwrotu a więc wyglądają następująco:
- Jest to spójnik, który przyłączający zdanie albo wyrażenie mu równoważne, przedstawiające skutek tego, o czym wcześniej była mowa albo wniosek wynikający z treści poprzedniego zdania. W tym kontekście wyrażenie a więc możemy zastąpić używając synonimów, czyli: a zatem, zatem, więc.
- Może być również zastosowane jako spójnik wprowadzający inne określenie tego, o czym wcześniej była mowa w zdaniu. W tym kontekście zwrot a więc możemy zastąpić wyrażeniem innymi, słowy, inaczej mówiąc, mówiąc inaczej.
- Stanowi także partykułę wprowadzającą nawiązanie do wcześniejszego kontekstu lub sytuacji. W tym kontekście wyrażenie a więc możemy zastąpić używając jego synonimów, czyli: a zatem, zatem, więc. W tym przypadku może być użyte na początku zdania.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zasady pisowni z ch i h. Kiedy piszemy ch, a kiedy h?
A więc czy awięc? Przykłady zdań
- Temat naszej prezentacji jest dość obszerny, a więc trochę nam zajmie, żeby dobrze go opracować.
- Spotkamy się w umówionym miejscu, a więc koło kościoła.
- Potraktowała mnie bardzo podle. Zrobiło mi się bardzo przykro. Byłaś tam, a więc wiesz o czym mówię.